Czy wyciek z piersi ma związek z hormonami?

mam wysokie androgeny i pcos. po nacisnieciu na piersi wycieka z nich przezroczysta/bialawa ciecz. ginekolog podejrzewala ze to od hiperprolaktynemii, ale ja oznaczylam prolaktyne 3 razy w ciagu doby i o 22 byla 8,93, o 2 w nocy 28,92, a w o 6 rano 37, 54. podwyzszona na wynikach byla tylko ta o 2 i 6, choc przeciez naturalnie ona jest wtedy najwyzsza, a normy byly takie same dla wszystkich pór, wiec moze tak naprawde wcale nie mam jej podwyzszonej? prosze o odpowiedz. plus jesli nie mam wysokiej prolaktyny to jak ten wyciek z piersi wiaze sie z wysokimi androgenami?
KOBIETA, 21 LAT 7 miesięcy temu
Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

uważamy, że powinna Pani skonsultować otrzymane wyniki z lekarzem, który zlecił badania. To prawda, że prolaktyna osiąga najwyższe stężenie późno w nocy oraz nad ranem, tak jak było w Pani przypadku. Nie podała jednak Pani norm obowiązujących w danym laboratorium, a są one bardzo ważne.

Konieczne jest omówienie otrzymanych wyników z lekarzem, zestawiając wyniki badań dodatkowych oraz dolegliwości towarzyszące. Znaczenie może mieć również dzień cyklu miesiączkowego, w którym wykonane zostało badanie. Zwykle zaleca się badać prolaktynę między drugim a piątym dniem cyklu.

Wyciek z piersi, o którym Pani wspomina może mieć związek nie tylko z hiperprolaktynemią, ale również z zaburzeniami hormonalnymi związanymi z PCOS i podwyższonym poziomem androgenów. Zdanie endokrynologa jest w tym temacie kluczowe.

Więcej na temat wycieku z piersi przeczytać można w artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/wydzielina-z-piersi.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.