Wysoka prolaktyna, przebieg leczenia

Witam,
mam hiperprolaktynemię i zespół policystycznych jajników. Na początku poziom prolaktyny mierzony na czczo to 81 ng/ml. Lekarka zapisała mi równolegle tabletki antykoncepcyjne (z uwagi na PCOS; fatalną cerę i wypadające garściami włosy) oraz lek obniżający poziom prolaktyny (3 tabletki dziennie).
Poziom prolaktyny spadł do 28,1 ng/ml mierzony w przerwie 7 -dniowej brania tabletek antykoncepcyjnych. Niestety po tym drugim specyfiku na hiperprolaktynemię w w dawce 3t/dziennie zrobiło mi się czarno przed oczami i z 3 tabletek, zeszliśmy do 2. Poziom prolaktyny wzrósł do 50,5 ng/ml. Wyniki prób wątrobowych wszystkie w normie. Lekarka uważa, że mam gruczolaka przysadki, ale na zeszłorocznym rezonansie nic nie wyszło.
Moje pytanie dotyczy przyszłości tego leczenia, jaki jest sens brania leków. które tylko niwelują objawy? Rozumiem tabletki antykoncepcyjne, bo bez nich psychicznie czułam się fatalnie, a do tego skórę leczę do dziś, natomiast prolaktyna rośnie jak tylko zmniejszy się dawkę. Poza tym chciałabym zapytać, czy w ogóle mam szanse zajść w przyszłości w ciąże i ją donosić (mam 26 lat)?

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!
Podstawową metodą leczenia hiperprolaktynemii, niezależnie czy jest to choroba czynnościowa czy spowodowana przez gruczolaka przysadki jest stosowanie leków zmniejszających jej wydzielanie. Metody operacyjne zarezerwowane są jedynie dla przypadków w których guz przysadki jest na tyle duży, że uciska na struktury nerwowe tj. skrzyżowanie wzrokowe i inne, powodując m.in. charakterystyczne zaburzenia widzenia. W Pani przypadku, w związku z brakiem gruczolaka w rezonansie, leczenie operacyjne jest wykluczone. Aby w ogóle móc zacząć myśleć o gruczolaku, należy w pierwszej kolejności wykonać test z MTC, pokazujący specyficzny wzrost prolaktyny po tym leku. Mam nadzieję, że miała Pani go wykonywanego. Hiperprolaktynemia towarzysząca PCOS jest zazwyczaj czynnościowa. Stanowi jednak mniejszy problem w zajściu w ciążę niż sam zespół policystycznych jajników, będący najczęstszą przyczyną niepłodności u młodych kobiet.
Uważam, że powinna Pani być pod opieką specjalisty endokrynologa lub ginekologa-endokrynologa, który prawidłowo poprowadzi Pani leczenie. Niestety jest to leczenie trudne i nie zawsze skuteczne. Ale proszę być dobrej myśli, gdyż odpowiednia motywacja i determinacja dużo pomaga. Wierzę, że uda się Pani zajść w ciążę i urodzić zdrowego dzidziusia. Na łamach naszych portali znajdzie Pani kilka artykułów na temat PCOS i hiperprolaktynemii - zapraszam do lektury.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.