Jaką jeszcze diagnostykę powinnam podjąć?

Chciałabym skonsultować poniższe wyniki: TSH-3,010 µIU/m Prolaktyna- 1379 mIU/l. Jakie powinnam podjąć dalsze kroki/ diagnostykę biorąc pod uwagę powyższe?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Rozumiemy Pani niepokój o swoje zdrowie. Prawidłowo, że wykonuje Pani kontrolne badania krwi, aby ocenić funkcjonowanie organizmu. Dzięki regularnej diagnostyce można wychwycić w porę różne schorzenia i rozpocząć właściwe leczenie.

Istotne jest, czy leczy się Pani na jakieś choroby przewlekłe, a także, czy przyjmowane są na stałe pewne leki. Ważnym jest tez fakt, jakie na co dzień towarzyszą Pani dolegliwości oraz jakie jest samopoczucie.

Analizując przedstawione wyniki badań, można by stwierdzić, że TSH wystąpiło w górnej granicy normy, natomiast poziom prolaktyny został znacznie przekroczony.

Prolaktyna jest hormonem wytwarzanym przez przysadkę mózgową. Jej wzrost może być spowodowany ciążą, przyjmowaniem niektórych leków, chorobami wątroby i nerek, niedoczynnością tarczycy, a także gruczolakiem przysadki.

Do głównych objawów zbyt wysokiego poziomu prolaktyny można zaliczyć przede wszystkim: zaburzenie cyklu miesiączkowego, a nawet wtórny brak miesiączki, niepłodność, wydzielanie mleka poza okresem laktacji, a także rozdrażnienie.

Z racji pewnej odległości, trudno jest ocenić przyczynę takiego stanu. Zalecamy więc konsultację z lekarzem endokrynologiem. Specjalista po analizie wykonanych badań, zdecyduje o dalszym postępowaniu i pogłębieniu diagnostyki.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/prolaktyna

https://portal.abczdrowie.pl/podwyzszona-prolaktyna-funkcje-normy-przyczyny-leczenie

https://zdrowie.parenting.pl/objawy-hiperprolaktynemii

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.