Co oznacza taki wynik badania poziomu prolaktyny?

Witam, proszę o interpretację wyniku. Prolaktyna na czczo 4,32 ng/ml- norma 4,79-23,30, a po obciążeniu MCP 252,10 ng/ml. Czy wynik jest w normie?
KOBIETA, 30 LAT 12 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Nie wspomniano, z jakiego powodu było wykonywane badanie poziomu prolaktyny. Czy występują pewne choroby przewlekłe, a także objawy mogące świadczyć o różnych schorzeniach.

Wspomniany przez Panią wyjściowy wynik prolaktyny na czczo wystąpił nieznacznie poniżej normy referencyjnej. Natomiast w przypadku MCP – dość mocno przekroczony w stosunku do pierwszej wartości hormonu.

Przyczyn takiego stanu może być wiele, a należą do nich między innymi: stosowanie niektórych leków, przewlekły stres, problemy ze snem, a także zaburzenia hormonalne i choroby przysadki mózgowej.

W związku z pewną odległością trudno jest jednoznacznie ocenić Pani stan zdrowia, dlatego też zalecamy stacjonarną konsultację u lekarza endokrynologa. Specjalista po dokładnym wywiadzie oraz analizie dotychczasowych wyników badań będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu. Prawdopodobnie niezbędne będzie wykonanie rezonansu magnetycznego głowy, aby ocenić stan przysadki mózgowej.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/prolaktyna

https://portal.abczdrowie.pl/podwyzszona-prolaktyna-funkcje-normy-przyczyny-leczenie https://portal.abczdrowie.pl/przysadka-mozgowa

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.