Jak mam rozumieć takie wyniki badania hormonalnego?

Dzień dobry. Ostatnio wykonałam badania hormonalne w fazie lutealnej. Wszystkie wyniki (oprócz LH) wyszły w normie, jednak z raportu wynika, że nieprawidłowe są stosunki hormonów jeden do drugiego (estradiolu, fsh, lh, progesteronu). Oto wyniki: Estradiol 644,0 pmol/l, FSH 7,52 U/l, LH 30,70 IU/l, Progesteron 33,200 nmol/l, Prolaktyna 282 mU/l, Testosteron 2,65 nmol/l, DHEAS 202,00 ug/dl, SHBG 93,2 nmol/l. Proszę o interpretację wyników. Mam nieregularne miesiączki, trudności z zajściem w ciążę, hirsutyzm, ciągłe zmęczenie i złe samopoczucie, PCOS. Proszę o wyjaśnienie co może być nie tak z wynikami.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy Pani obawy związane ze stanem swojego zdrowia. Nie wspomniała Pani jednak, czy przyjmowane są na stałe jakieś leki, wpływające na gospodarkę hormonalną.

Biorąc pod uwagę przedstawione wyniki badań, można by stwierdzić, że poziom LH został przekroczony. Taka wartość może być zależna od chorób przewlekłych, które u Pani występują. Nadmiar tego hormonu może wskazywać na niewydolność jajników, a także zespół policystycznych jajników PCOS. Często również może występować przy zaburzeniach pracy przysadki mózgowej.

Ponadto zaobserwowano podwyższony poziom prolaktyny, która też mogłaby wskazywać na problemy z przysadką mózgową i zaburzeniami hormonalnymi.

Zalecamy Pani stacjonarną konsultację z lekarzem endokrynologiem oraz ginekologiem, który po analizie dotychczasowych badań i przeprowadzonym wywiadzie będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu.

Możliwe, że niezbędne może okazać się wykonanie tomografii komputerowej przysadki mózgowej oraz USG ginekologiczne, które ukaże aktualny obraz jajników.

Życzymy Pani lepszego samopoczucia!

Podobna tematyka została przedstawiona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/prolaktyna

https://portal.abczdrowie.pl/podwyzszona-prolaktyna-funkcje-normy-przyczyny-leczenie https://portal.abczdrowie.pl/lh

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-policystycznych-jajnikow-pcos

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.