Czy takie wyniki hormonów powinny mnie martwić?

Witam, dostałam wyniki hormonów i bardzo bym prosiła o interpretacje, czy jest się czym martwić oraz czy powinnam coś z tym zrobić dalej. Objawy to nadmierne owłosienie, zmęczenie, sklonnosc do stanów depresyjnych, w kilka miesięcy przytyłam 8kg. Badanie wykonane w 3dc - Wyniki FSH 6,27 ����(norma 3,03 - 8,08), LH 2,10 (norma 2,39 - 6,60), Estradiol 40,6 (norma 12,4 - 233), Progesteron 0,08 (norma 0,057 - 0,893), Prolaktyna 4,40 (norma 5,18 - 26.53), DHEA 3,76 (1,2 - 6,3), Testosteron 17.22 ( 7.21 - 79.31), SHBG 35.12 (norma 32.40 - 128). TSH - 1,2. Stosunek LH/FSH - 0.33. Bardzo proszę o odpowiedz

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Prawidłowo, że wykonała Pani kontrolne badania hormonalne, aby móc odnaleźć przyczynę wszystkich dolegliwości. To istotne postępowanie profilaktyczne w kierunku rozpoznania wielu chorób oraz najlepsza ogólna ocena funkcjonowania organizmu.

Analizując przedstawione wyniki badań, można by stwierdzić, że niektóre parametry wystąpiły w pewnych odchyleniach od norm referencyjnych. Dotyczy to przede wszystkim zbyt niskiego poziomu LH, co mogło by wskazywać na pewne zaburzenia funkcjonowania jajników lub przysadki mózgowej.

Podobnie może to dotyczyć prolaktyny, gdyż jej wartość również okazała się za niska. Taki wynik na pewno warto ponownie skontrolować w niedalekiej przyszłości, gdyż obniżona prolaktyna mogłaby wskazywać na uszkodzenie przysadki mózgowej.

Proponujemy Pani konsultację z lekarzem ginekologiem oraz endokrynologiem. Specjalista po analizie dotychczasowych badań będzie mógł zdecydować o dalszej diagnostyce oraz leczeniu, aby poprawić Pani stan zdrowia.

Możliwe, że niezbędne może okazać się wykonanie tomografii komputerowej głowy oraz USG narządów rodnych, aby dopełnić całościowo obraz badań.

Życzymy Pani lepszego samopoczucia!

Podobna tematyka została poruszona także w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/prolaktyna

https://portal.abczdrowie.pl/lh

https://portal.abczdrowie.pl/przysadka-mozgowa

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.