Na co wskazują te wyniki badań hormonalnych przy trądziku?

Dzień dobry. Od lat zmagam się z trądzikiem w wieku dorosłym i szukam przyczyny. Jestem kobietą w wieku 27 lat. Robiłam badania tarczycowe i hormonalne które prezentują się następująco: TSH 4,110 mU/l FT4 14,46 pmol/l FT3 4,83 pmol/l Anty TPO <9 IU/ml Anty TG 12,4 IU/ml Prolaktyna 547 mU/l Testosteron 1,18 nmol/l Estradiol 78,08 pg/ml FSH 6,46 U/l LH 6,86 IU/l Progesteron 0,273 ng/ml DHEAS 180,00 µg/dl Anty-Mullerian 2,52 ng/ml Czy moje wyniki mogą być powiązane z występowaniem trądziku głównie na twarzy i plecach oraz "kaszki" na policzkach? Dziękuję za pomoc.
KOBIETA, 28 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witamy,

Prawidłowo, że wykonała Pani komplet badań hormonalnych. To niezbędne postępowanie, aby ocenić aktualny stan organizmu.

Nie wspomniała Pani, w którym dokładnie dniu cyklu było wykonywane badanie, gdyż ma to znaczący wpływ na interpretacje poszczególnych wyników. Istotne są również współwystępujące choroby, wymagające przewlekłego leczenia.

Ze względu na odległość, trudno jest dokładnie ocenić Pani stan zdrowia, dlatego też w pierwszej kolejności zalecamy stacjonarną konsultację z lekarzem endokrynologiem, który po analizie wszystkich wyników zdecyduje o dalszym postępowaniu.

Biorąc pod uwagę przedstawione wyniki hormonów, można by stwierdzić, że niektóre parametry wystąpiły powyżej ustalonych norm referencyjnych.

W przypadku prolaktyny oraz DHAES norma została znacznie przekroczona. Przyczyn takiego stanu może być wiele, a należą do nich między innymi: zażywanie niektórych leków, choroby endokrynologiczne czy zaburzona czynność przysadki mózgowej.

Ponadto wartość TSH prawdopodobnie okazała się za wysoka, gdyż dla kobiet w Pani wieku powinna oscylować w granicach między 1 a 2.

Istnieje przypuszczenie, że zaburzenia hormonalne mogą mieć znaczący wpływ na trądzik. Najważniejszym postępowaniem byłoby uregulowanie hormonów, a problemy skórne powinny powoli się zmniejszać.

Życzymy Pani lepszego samopoczucia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/prolaktyna

https://portal.abczdrowie.pl/podwyzszona-prolaktyna-funkcje-normy-przyczyny-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/jak-interpretowac-wyniki-oznaczania-hormonow-tarczycy

https://portal.abczdrowie.pl/dhea-i-dhea-so4

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty