Co oznaczają wyniki badań przy wypadaniu włosów?

Witam, z powodu ciągłego zmęczenia, wypadających włosów, paznokci rosnących w dół wgłębienia, zatrzymywania wody w organizmie, bolącego okresu: 7 dni co 22-24 dni zgłosiłam się do endokrynologa, z racji lekko obniżonego ft4: 0.93, przepisano mi letrox i cynk, które w jakiejś części zniwelował powyższe objawy jednak po konsultacji z innym lekarzem odstawiłam go. Zlecono dodatkowe badania w tym witaminę D3, który wyszedł znacznie niski: 10 NG/ml. Brałam witaminę D3, jednak objawy nie ustąpiły mimo, że po pół roku jest już w normie: 41. 23 ng/dl,. Wykonałam morfologię krwi oraz badania hormonalne, przedstawiam wyniki, które odbiegają od normy w morfologii krwi EO%:5.6%, BASO: 0,07 (10^3μl), BASO%: 1.2%, PDW:11.6, PDW:11.6 fl, p-lcr- 27.4%, oraz wyniki badań hormonalnych w 20 dniu cyklu, gdzie cykl trwa około 24 dni. LH- 1.58 mIU/ml, prolaktyna 19.7 ng/ml, progesteron 16.60 ng/ml, testosteron 37,42 ng/dl, Kortyzol 368, TSH: 3.010, ft4: 0.98, jedynie FSH badane było w 5 dniu cyklu i wynosiło 7.04. Czy któreś z podanych wyników, mogą mieć wpływ na takie objawy?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Rozumiemy Pani niepokój. Na pewno opisane objawy powodują obniżenie komfortu życia i pogorszenie codziennego funkcjonowania.

Istotnym jest, aby odnaleźć przyczynę takich dolegliwości i wdrożyć właściwe postępowanie lecznicze. Prawidłowym krokiem było wykonanie przez Panią wstępnych badań, które mogą pomóc wskazać prawidłowy kierunek postępowania.

Z przedstawionych wyników krwi, można by przypuszczać, że pojedyncze parametry wystąpiły w pewnych odchyleniach od ustalonych norm referencyjnych. W przypadku kortyzolu, poziom tego hormonu został przekroczony. Przyczyną takiego stanu mogłyby być przewlekłe sytuacja stresowe, intensywny wysiłek fizyczny, nieprawidłowa dieta, czy istniejące choroby autoimmunologiczne.

Dodatkowo wartość TSH, pomimo że mieści się w normie referencyjnej, dla osoby w Pani wieku powinna być niższa. Niezbędna tutaj może się okazać modyfikacja dawkowania i leczenia.

Natomiast odnośnie hormonu LH, jego poziom wystąpił poniżej normy. Zbyt niska wartość hormonu luteinizującego może być spowodowana nieprawidłowym funkcjonowaniem przysadki mózgowej oraz podwzgórza, a także niewydolnością jajników.

Z racji odległości, trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na zadane przez Panią pytanie. Zalecamy więc konsultację z lekarzem ginekologiem oraz endokrynologiem. Specjalista po analizie dotychczasowych badań pomoże wskazać przyczyny takich dolegliwości i zdecyduje o dalszym postępowaniu i leczeniu.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/lh

https://portal.abczdrowie.pl/kortyzol

https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-miesiaczkowania

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.