Czy dziecko może mieć nadmiar witaminy D3?

Witam, czy podawanie przez okres około 5 tygodni niemowlęciu podwójnej dawki witaminy d3 może spowodować jej nadmiar w organizmie dziecka? Dziękuję za Odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Prawidłowo, że suplementuje Pani swojemu dziecku tak ważną dla zdrowia i rozwoju witaminę D3. To dość istotna witamina, niezbędna dla wzrostu i rozwoju kości, a także funkcjonowania mięśni i układu odpornościowego.

Nie wspomniała Pani, jaką dokładnie podaje dawkę, jak i również, z jakiej przyczyny zwiększono suplementację. Czy było wykonywane kiedykolwiek badanie poziomu wapnia całkowitego oraz witaminy D3 w surowicy krwi.

W pierwszej kolejności zalecamy Pani konsultację z lekarzem pediatrą, który na podstawie badania przedmiotowego oraz analizy dotychczasowej diagnostyki zdecyduje o dalszym postępowaniu oraz suplementacji.

Należy podkreślić, że nadmiar witaminy D3 dla organizmu może mieć negatywne skutki. Dochodzi między innymi do gromadzenia wapnia w tkankach, głównie w nerkach i tętnicach, może również dojść do zaburzenia pracy serca, a także układu nerwowego. Dodatkowo mogą pojawiać się takie dolegliwości, jak: wymioty i nudności, bóle brzucha, zaparcia, czy ogólne osłabienie organizmu.

Podobna tematyka została poruszona również w poniższych artykułach:

https://parenting.pl/witamina-d3

https://parenting.pl/witamina-d

https://portal.abczdrowie.pl/witamina-d

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.