Czy słusznie podejrzewam u siebie niedobór żelaza?

Główna rzeczą przez którą podejrzewam niedobór żelaza to słabnięcie po wstaniu. Kiedy wstaje, robi mi się słabo, kręci w głowie, ciemno przed oczami, ciało jakby trochę drętwieje. Czasem jest to na tyle silne że upadam. Oczywiście wszystko to trwa bardzo krótko, sekunde, może dwie. Mialem coś takiego praktycznie odkąd pamiętam, ale to bagatelizowalem. Kiedy byłem dzieckiem, każdy mówił mi że to nic takiego, że mam po prostu powoli wstawac i będzie ok. Kolejnym problem jest ciągly stres (byle drobnostkami), trzęsienie się rąk, kołatanie serca, częste zmęczonie i taka niechęć do wszystkiego. Zauważyłem też pionowe wgłębienia na paznokciach, takie jakby paski. Chociaż może być to przez moją łuszczyce. Co w tym przypadku zrobić?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

takie dolegliwości mogą wskazywać na szereg schorzeń, choć faktycznie jednym z nich może być anemia z niedoboru żelaza. Jeśli towarzyszą temu drętwienia ciała, to dodatkowo może to oznaczać niedobory witamin z grupy B oraz kwasu foliowego, często spotykane przy niedoborze żelaza. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/niedokrwistosc-z-niedoborow-zelaza-kwasu-foliowego-witaminy-b12.

Ponieważ jednak dolegliwości wymienione przez Pana mogą mieć związek z zaburzeniami pracy serca, tarczycy, chorobami autoimmunologicznymi czy nawet infekcjami wirusowymi, to sugerowałabym, by nie zwlekał Pan z rozpoczęciem diagnostyki. Proszę zapoznać się z odpowiedzią naszego eksperta na to pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/witam-mam-problem-poniewaz-od-ponad-roku-co-chwila-pojawiaja-mi-sie-jakies-nowe-problemy-ze.

Proszę zwrócić się do internisty z przychodni POZ – każda dolegliwość o charakterze nawrotowym lub trwałym powinna zostać przeanalizowana przez lekarza. Pierwszym krokiem powinno być wykonanie podstawowych badań z krwi, które potwierdzą lub wykluczą m.in. anemię czy problemy z funkcjonowaniem tarczycy. Więcej szczegółów odnajdzie Pan w tym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/nie-boj-sie-badac-co-mozemy-wyczytac-z-wynikow-krwi-zdrowapolka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.