Pierwsza wizyta ginekologiczna przed antykoncepcją

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

nie ma Pani powodu do obaw – suplementy czy leki zawierające cynk oraz witaminy z grupy B przyjmowane w jakiejkolwiek postaci nie powodują zmniejszenia skuteczności pigułek antykoncepcyjnych ani też w żaden sposób nie wpływają na antykoncepcję hormonalną.

Co więcej, w czasie stosowania tej metody zapobiegania ciąży suplementacja cynku i magnezu jest wysoce wskazana, ponieważ pigułki mogą obniżać poziom tych minerałów we krwi.

O tym, co może osłabiać skuteczność tabletek antykoncepcyjnych, przeczyta Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-antykoncepcyjne-a-alkohol.

Z kolei co do preparatu witaminowego, to warto wiedzieć, że antykoncepcja hormonalna osłabia wchłanianie witamin z grupy B (zwłaszcza witaminy B2 i B6), dlatego też ich suplementacja jest wręcz konieczna. Jeżeli jednak pacjentce zostaje przepisany preparat zawierający kompleks witamin z grupy B z określonego powodu – np. znacznych niedoborów powodujących zaburzenia pracy układu nerwowego (np. parestezje) – wówczas może być konieczna modyfikacja dawki z uwagi na stosowaną metodę antykoncepcji.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/witaminy-z-grupy-b-charakterystyka-rola-i-wystepowanie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy