Czy przyjmowanie witaminy D, kwasów omega 3 oraz cynku wpływa na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?

Czy przyjmowanie witaminy D, kwasów omega 3 oraz cynku wpływa na skutecznosć tabletek antykoncepcyjnych? Dodam, że jestem w trakcie kuracji izotretynoina (axotret). Dziękuję za pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Witam, w przypadku antykoncepcji hormonalnej warto zachować daleko posunięte środki ostrożności. To samo jednak tyczy się suplementów diety – należy unikać nadmiernego spożywania ich bez konsultacji z lekarzem. Jednak preparaty tzw. kompleksowe, czyli zawierające kompleks witamin i minerałów są bezpieczne i stosowane zgodnie z zaleceniami nie szkodzą. Tutaj odpowiedź naszego eksperta na pytanie o suplementy, mam nadzieję, że rozwieje Pani wątpliwości: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/tabletki-antykoncepcyjne-a-stosowanie-suplementow-z-witaminami. Warto pamiętać, że suplementy powinny być dobierane indywidualnie – zgodnie z naszym zapotrzebowaniem. Zachęcam do zapoznania się z opinią eksperta: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/tabletki-antykoncepcyjne-a-suplementacja-diety. Dla większej pewności zalecam wykonanie badań krwi na oznaczenie poziomu tych pierwiastków w organizmie. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.