Czy taka dawka kwasu foliowego nie jest za duża?

Jestem w 31 tygodniu ciąży i w związku z wynikiem hemoglobiny w dolnej granicy (11,5), lekarz przypisał mi Szelazo SR, które poza żelazem, zawiera m.in. 400 ug kwasu foliowego. Przyjmuję już witaminy Pregna Plus, gdzie z kolei jest 600 ug kwasu foliowego. Czy dawka 1000 ug kwasu foliowego nie jest za duża i niebezpieczna dla dziecka? Z góry serdecznie dziękuję!

Redakcja abcZdrowie

Witam,

anemia z niedoboru żelaza idzie często w parze z niedoborem kwasu foliowego, a dodatkowo w ciąży drastycznie wzrasta zapotrzebowanie na oba te pierwiastki. Przedawkowanie kwasu foliowego jest niemal niemożliwe, ponieważ jego nadmiar wydalany jest razem z moczem. Więcej w naszym artykule: https://zywienie.abczdrowie.pl/calkowita-zawartosc-kwasu-foliowego-rola-w-organizmie-produkty-dawkowanie.

Zatem, nawet zakładając, że przyswaja Pani 1000 µg na dobę przy teoretycznym zapotrzebowaniu 450 µg, nie ma ryzyka zaszkodzenia sobie lub dziecku. W przypadku niektórych ciężarnych to zapotrzebowanie jest nawet większe – mam tu na myśli m.in. kobiety otyłe, palące papierosy, ale także te mające megaloblastyczność i hiperhomocysteinemię.

Zachęcam do zapoznania się także z tym materiałem, powinien rozwiać Pani wątpliwości: https://zywienie.abczdrowie.pl/rownowaznik-folianow-zapotrzebowanie-wlasciwosci-niedobor-i-nadmiar-wystepowanie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.