Zapytaj lekarza

7 3 6 , 5 1 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy zbyt duża podaż manganu jest groźna dla organizmu?

Witam ostatnio podsumowałem swoją dietę i wyszło mi że z wszystkich posiłków wychodzi mi 160 % zapotrzebowania na mangan. Czy to grozne ? Czy mangan jest wydalany z moczem badz kałem ? Dodam że jestem aktywny ćwicze 8-10 godzin w tygodniu więc zapotrzebowanie chyba będzie troszeczke większe. Pozdrawiam
MĘŻCZYZNA, 25 LAT około miesiąca temu

Dieta eskimosów a choroby serca

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

niestety nie napisał Pan, co Pan jada, by można było realnie ocenić podaż manganu, ponieważ zakładam, że Pańskie obliczenia opierają się na aplikacji podającej uśrednione wartości mikro- i makroskładników w diecie. Oznacza to, że nie do końca oddaje to faktyczny stan poziomu manganu w organizmie.

Należy wziąć pod uwagę także wchłanianie – a to na pewno wyklucza możliwość pokrycia w 160% dziennego zapotrzebowania na mangan.

Natomiast co do nadmiaru, to faktycznie jest szkodliwy i może powodować zaburzenia układu nerwowego, w tym także dawać objawy w postaci nerwowości, obniżenia nastroju itp., jednocześnie jednak mangan należy do pierwiastków, które trudno przedawkować.

Jeżeli ma Pan obawy, proszę zmniejszyć udział w swojej diecie produktów bogatych w mangan, jak np. suszone owoce czy zielona herbata.

Więcej na ten temat w naszym artykule, zachęcam do lektury: https://zywienie.abczdrowie.pl/mangan-rola-w-organizmie-nadmiar-niedobor-wystepowanie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.


Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy