Czy zbyt duża podaż manganu jest groźna dla organizmu?

Witam ostatnio podsumowałem swoją dietę i wyszło mi że z wszystkich posiłków wychodzi mi 160 % zapotrzebowania na mangan. Czy to grozne ? Czy mangan jest wydalany z moczem badz kałem ? Dodam że jestem aktywny ćwicze 8-10 godzin w tygodniu więc zapotrzebowanie chyba będzie troszeczke większe. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety nie napisał Pan, co Pan jada, by można było realnie ocenić podaż manganu, ponieważ zakładam, że Pańskie obliczenia opierają się na aplikacji podającej uśrednione wartości mikro- i makroskładników w diecie. Oznacza to, że nie do końca oddaje to faktyczny stan poziomu manganu w organizmie.

Należy wziąć pod uwagę także wchłanianie – a to na pewno wyklucza możliwość pokrycia w 160% dziennego zapotrzebowania na mangan.

Natomiast co do nadmiaru, to faktycznie jest szkodliwy i może powodować zaburzenia układu nerwowego, w tym także dawać objawy w postaci nerwowości, obniżenia nastroju itp., jednocześnie jednak mangan należy do pierwiastków, które trudno przedawkować.

Jeżeli ma Pan obawy, proszę zmniejszyć udział w swojej diecie produktów bogatych w mangan, jak np. suszone owoce czy zielona herbata.

Więcej na ten temat w naszym artykule, zachęcam do lektury: https://zywienie.abczdrowie.pl/mangan-rola-w-organizmie-nadmiar-niedobor-wystepowanie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.