Czy muszę przyjmować taką dawkę magnezu?

Witam. Jestem w 7 tygodniu ciąży i z zarodkiem wszystki jest w porządku, tylko w macicy mam jeszcze krew z owulacji, która sobie organizm zrobił w trakcie ciąży już. Dostałam do dziennej suplemetacji przez 3 dni aż 900 mg magnazu na dobę. Są to saszetki do rozpuszczania w wodzie i nie zawierają w sobie witaminy B6, tylko sam magnez. Czy taka dawka nie jest przesadzona?

do 1000mg na dobę.

Tak wynika z Stanowiska Zespołu Ekspertów Polskiego

Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie suplementacji witamin

i mikroelementów podczas ciąży.

Pozdrawiam serdecznie

mgr Arkadiusz Ciołkowski, zielarz - fitoterapeuta www.poradazielarska.pl

Redakcja abcZdrowie

Witam,

proszę trzymać się wytycznych lekarza – duże dawki magnezu często są stosowane jako profilaktyka poronień i przedwczesnych porodów, ponieważ pierwiastek ten przeciwdziała wystąpieniu skurczy macicy. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://zywienie.abczdrowie.pl/niedobor-magnezu.

Zapotrzebowanie na magnez w ciąży rośnie – standardowe 350 mg magnezu może więc okazać się niewystarczające. Dodatkowo niewłaściwa dieta, stres – to są czynniki, które mogą zmniejszać przyswajalność pierwiastka. Odsyłam do materiału dostępnego pod tym adresem: https://zywienie.abczdrowie.pl/zwiekszone-zapotrzebowanie-na-magnez.

Nie musi się Pani obawiać przedawkowania ani skutków dużych dawek magnezu – uważać powinny jedynie osoby z niewydolnością nerek czy miastenią. Przedawkowanie magnezu jest bardzo rzadkim zjawiskiem, ponieważ przy sprawnie funkcjonujących nerkach pierwiastek ten jest na bieżąco usuwany z organizmu.

Jeśli ma Pani wątpliwości, proszę skonsultować się z ginekologiem prowadzącym ciążę, to powinno zniwelować Pani obawy. Zachęcam również do lektury tego artykułu: https://zywienie.abczdrowie.pl/nadmiar-magnezu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.