Czy takie dawki magnezu w ciąży są odpowiednie?

Witam, jestem w 26 tyhodniu ciazy, szyjka ok 2.6 cm, macica napięta. Biore luteine 2x dziennie. Lekarz przepisał mi magnez b6 forte 3x2. Zastanawiam sie czy to prawidłowo, gdyż w ulotce jest napisane, by przyjmować mąka 4 tabletki dziennie. Proszę o pomox

Redakcja abcZdrowie

Witam,

ulotka informacyjna jest tylko wskazówką dla pacjenta, lecz o właściwym dawkowaniu leków decyduje przede wszystkim lekarz, który wdraża farmakoterapię. Zatem powinna Pani bezwzględnie trzymać się zaleceń ginekologa prowadzącego ciążę.

Stosowanie dużych dawek magnezu oraz luteiny to podstawowa profilaktyka przeciwdziałająca poronieniom i przedwczesnym porodom w sytuacji gdy pojawiają się skurcze lub skraca się szyjka macicy zanim nadejdzie termin porodu. Zapotrzebowanie na magnez wzrasta gwałtownie w ciąży, co zazwyczaj nie jest ujęte w ulotce dołączonej do leku. Ciężarne powinny zwyczajowo zażywać około 320-350 mg magnezu dziennie, ale niekiedy lekarze zwiększają tę dawkę nawet do 400 mg na dobę. Nie stanowi to zagrożenia ani dla przyszłej mamy, ani dla jej nienarodzonego dziecka. Odsyłam do artykułu: https://parenting.pl/magnez-w-ciazy.

Dlatego też śmiało może Pani przyjmować preparat witaminowy – dokładnie tak jak zalecił lekarz, natomiast jeśli mimo wszystko ma Pani obawy, to nic nie stoi na przeszkodzie, by profilaktycznie wykonywać badanie krwi na oznaczenie poziomu magnezu we krwi. Pozwoli to Pani na ewentualne uniknięcie ryzyka przedawkowania tego pierwiastka oraz właściwe dostosowanie dawki do zapotrzebowania organizmu. Być może zainteresuje Panią również ten artykuł: https://zywienie.abczdrowie.pl/magnez.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.