Niski poziom magnezu w 32 tygodniu ciąży

Jestem w 32 tygodniu ciąży i od kilku tygodni borykam się ze zbyt niskim poziomem magnezu. Początkowo lekarz ginekolog kazał zwiększyć dawkę, więc tak zrobiłam. Nie pomogło, więc zlecił badanie poziomu magnezu- wyszło poniżej dolnej granicy (mimo zwiększonej dziennej dawki 3x2 tabletki magne b6 forte). Kolejna wizytau ginekologa za tydzień a ja czuję się co raz gorzej- ciągłe drżenie oka, napięte mięśnie. Nie wiem czy zgłosić się do pobliskiej przychodni, o ile ktokolwiek przyjmie mnie w tym czasie, czy czekać na wizytę. Dieta również została zredukowana pod tym kątem. Nie wiem robić.

Redakcja abcZdrowie

Witam, magnez nazywany jest życiodajnym związkiem, bo jest konieczny w prawidłowym funkcjonowaniu całego organizmu, m.in. układu nerwowego czy mięśni. Więcej na temat pierwiastka pod tym adresem: https://zywienie.abczdrowie.pl/pierwiastek-zycia-magnez. Jego niedobory mogą dawać o sobie drganiem powieki, skurczami mięśni – tj. Pani pisze – oraz złym samopoczuciem psychicznym, nerwowością, zmęczniem. Bywa, że w ciąży zapotrzebowanie na ten pierwiastek rośnie i wówczas suplementacja powinna być dobrana adekwatnie do rozmiaru problemu. Sugerowałabym zatem kontynuację leczenia, ale proszę pamiętać, że bardzo ważne jest dobranie odpowiedniego preparatu. Niestety nie wszystkie formy magnezu są przyswajalne przez organizm w takim samym stopniu i nie wszystkie mają takie samo stężenie tego pierwiastka. Dodatkowo należy wiedzieć, że przyswajalność magnezu zwiększa obecność witaminy B6 (nawet do ok. 30%). Warto o tym pamiętać, bo czasami połykanie kolejnych tabletek nie przynosi oczekiwanych efektów. Serdecznie zachęcam do zapoznania się z materiałem, w którym zostały zebrane odpowiedzi ekspertów na najbardziej popularne pytania dotyczące przyjmowania magnezu: https://zywienie.abczdrowie.pl/najczestsze-pytania-o-suplementy-magnezowe. Ponieważ jest Pani w ciąży nie radziłabym eksperymentowania na własną rękę – to do lekarza prowadzącego ciążę należy wybranie odpowiedniego leku. Jeśli czuje się Pani źle – proszę spróbować kontaktu telefonicznego. Oczywiście proszę również pamiętać o pozyskiwaniu magnezu z pożywienia – ten sposób jest najbezpieczniejszy dla Pani oraz dziecka i najzdrowszy, choć nie daje tak szybkich efektów jak tabletka. Tutaj zostało zebrana lista produktów wyjątkowych pod względem zawartości magnezu, sugeruję włączenie ich do diety: https://zywienie.abczdrowie.pl/8-produktow-bogatych-w-magnez. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.