Jak długo trzeba brać kwas foliowy przed ciążą?

Witam Brałam kwas foliowy od listopada do lipca .Czy planując ciążę powinnam już zacząć znowu brać kwas foliowy we wrześniu?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

jeśli planuje Pani ciążę już teraz, to jak najbardziej kwas foliowy jest wskazany.

Należy go zażywać przez co najmniej 4 tygodnie przed zapłodnieniem, a następnie kontynuować aż do 12. tygodnia ciąży. Niektórzy specjaliści są zdania, iż suplementację można rozpocząć nawet wcześniej – na 3 miesiące przed rozpoczęciem starań o dziecko.

Wszystko po to, aby mieć pewność, że kobieta ciężarna będzie miała odpowiednią ilość tej witaminy w organizmie i zmniejszyć ryzyko wystąpienia poważnych wad u płodu. Kwas foliowy jest kluczowy w rozwoju układu nerwowego dziecka, dlatego tak ważne jest, aby kobieta go suplementowała.

Właściwości kwasu foliowego zostały opisane w naszym artykule pod adresem:

https://portal.abczdrowie.pl/kwas-foliowy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.