Kiedy zacząć przyjmowanie kwasu foliowego w ramach przygotowania do ciąży?

Mam 34 lata. Staram się o drugie dziecko. Chciałam zapytać ile wcześniej trzeba zażywać kwas foliowy? Czy wystarczy przyjmować go 1 miesiąc przed planowaną ciążą?

Witam serdecznie, Suplementacja kwasu foliowego stanowi jeden z podstawowych punktów w przygotowywaniu się do ciąży. Przyjmuje się, iż najlepszym momentem na rozpoczęcie przyjmowania preparatu jest okres 3 miesięcy przed planowanym zapłodnieniem. Oczywiście suplementację można rozpocząć później. Badania dowodzą jednak, że zmniejszenie ryzyka wad cewy nerwowej obserwowane jest u kobiet, które rozpoczęły przyjmować kwas co najmniej miesiąc przed zapłodnieniem, a następnie kontynuowały suplementację przez pierwsze 3 miesiące ciąży. Pozdrawiam