Czy kwas foliowy mógł zaszkodzić ciąży?

Witam, jestem w 11 tygodniu ciąży. Zaczęłam brać kwas foliowy 0.4 mg od razu jak tylko dostałam pozytywny wynik testu. Co gorsza zakupiłam witaminy i tam też jest zawarty kwas foliowy o tym samym stężeniu. Więc... Przedawkowałam go. Zazżywalam go przez 3 tygodnie podwójnie nie mając świadomości. Czy istnieje jakieś niebezpieczeństwo dla dziecka? Proszę o szybka odpowiedź.
KOBIETA, 38 LAT 2 miesiące temu

Krwawienie w ciąży - przyczyny i postępowanie

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

kwas foliowy jest rozpuszczalny w wodzie, a jego nadmiar wydalany jest wraz z moczem. Dzięki temu nie można go przedawkować. Jest on więc wyjątkowo bezpieczny. Proszę być spokojną - dziecku nie grozi żadne niebezpieczeństwo.

Jedynym skutkiem ubocznym przyjmowania zbyt dużych ilości kwasu foliowego jest utrudnione rozpoznanie niedokrwistości związanej z niedoborem witaminy B12.

Od teraz proszę więc przyjmować standardową dawkę kwasu foliowego, która wynosi 0,4 mg.

Podobne pytania pojawiały się już w naszym serwisie. Odpowiedzi ekspertów znajdzie Pani pod następującymi linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mozna-przedawkowac-kwas-foliowy, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-kwas-foliowy-mozna-przedawkowac, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-przedawkowalam-kwas-foliowy.

Szczegółowe informacje na temat kwasu foliowego znajdują się tutaj: https://portal.abczdrowie.pl/kwas-foliowy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty