Stosowanie kwasu foliowego przy niedoczynności tarczycy

Witam chciałabym zapytać czy kwas foliowy mogą przyjmować kobiety które jeszcze nie planują dziecka np przez rok czy to za długi okres brania kwasu? Wiadomo ze czasem ciąża jest nie planowana. Czytałam ze osoba zdrowa może brać 0.4 mg kwasu dziennie. A ja np leczę się na niedoczynność tarczycy to musze brać inna dawkę? Dziękuję

Witam!
Ma pani jak najbardziej rację - przyjmowanie kwasu foliowego powinno się zacząć kilka miesięcy przed planowaną ciążą, a wiadomo że w życiu niespodzianki się zdarzają. Kwas foliowy jest związkiem występującym również w naturalnej diecie, a jego przyjmowanie nie jest szkodliwe. Jako że jest rozpuszczalny w wodzie to ewentualny nadmiar zostałby wydalony z moczem (nie dochodzi do kumulacji w organizmie).
Dawka 0,4mg dziennie będzie odpowiednia.
W ramach dbania o siebie, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym przypominam również o codziennej suplementacji witaminy D3 - 2000j dziennie wraz z posiłkiem zawierającym tłuszcze.
Jeśli chodzi o planowanie ciąży to warto wspomnieć, że istotne jest również zadbanie o prawidłową gospodarkę hormonalną tarczycy. Proponuję już teraz zaplanować wizytę u endokrynologa w celu odpowiedniego przygotowania do ciąży. Podczas starania się o dziecko i w I-szym trymestrze zaleca sie utrzymywanie poziomu TSH poniżej 2,5 - może to wymagać wcześniejszego dostosowania dawek leków.