Jak dobrze przygotować się do ciąży?

Witam. Wraz z partnerem planujemy ciążę i chcemy podejść do tego jak najbardziej świadomie. O dziecko chcemy zacząć starać się od czerwca. Od 2 miesięcy zażywam suplementy diety. Są to: 1. Kwas foliowy 400µg; 2. Kompleks witamin B (Niacyna 40mg, Kwas pantotenowy 5mg, Witamina B6 5mg, Ryboflawina (witamina B2) 5mg, Tiamina (witamina B1) 3mg); 3. Witamina D 1000jm; 4. Witamina A 750 μg witamina E 10mg; 5. Kompleks witamin: witamina C 80mg, rutyna 50mg, cynk 10mg, selen 25 µg; 6. Biotyna 2,5mg. Bardzo proszę o poradę czy wskazane jest zażywanie suplementów, które aktualnie biorę. Może powinnam coś wykluczyć, a może czegoś brakuje ? A jakie suplementy powinien zażywać partner? Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam, ilość zażywanych suplementów powinna być uzależniona od indywidualnego zapotrzebowania człowieka. Oczywiście kwas foliowy jest wskazany – jego suplementację przed oraz w czasie ciąży zalecają lekarze, natomiast co do reszty, to najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zażywanie preparatu kompleksowego, zgodnie z zaleceniami producenta. Na rynku dostępne są zestawy witamin skomponowane z myślą o kobietach planujących ciążę. Drugim wyjściem jest wykonanie badań krwi na obecność mikro i makroskładników, aby sprawdzić czy nie ma Pani niedoborów. Suplementy to jednak kwestia drugorzędna w przypadku, gdy oboje przyszłych rodziców prowadzi zdrowy tryb życia, stosuje zbilansowaną dietę oraz unika alkoholu, tytoniu i innych używek szkodliwych dla zdrowia. Więcej szczegółów o mikroskładnikach w diecie przyszłej mamy tutaj: https://portal.abczdrowie.pl/dieta-przed-ciaza. W tym miejscu z kolei podpowiedzi naszych ekspertów – dietetyków: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/prawidlowa-dieta-przed-ciaza. To, co jest bardzo ważne przed rozpoczęciem starań o dziecko, to wykonanie podstawowych badań, których listę znajdzie Pani tutaj: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-przed-ciaza. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.