Prawidłowa dieta przed ciążą

postanowiłam zdrowo się odżywiać bo planuję za kilka miesięcy zajść w ciążę. nie bylam jeszcze u dietetyka bo chciałam na własną ręke ułożyć sobie zdrowy jadłospis. poszukalam trochę w necie informacji ale nie wiem czy są dobre. Proszę o pomoc - jak tak naprawde powinnam sie odzywiac przed ciaza, czy powinnam unikac smażonych potraw i jesc duzo owoców?
KOBIETA ponad rok temu

Szanowna Pani,
gratuluję wspaniałego postanowienia i rozsądnej postawy przed poczęciem :). Odpowiednie przygotowanie żywieniowe w czasie planowania ciąży, podobnie jak w trakcie jej trwania i przy karmieniu piersią jest niezwykle istotna. Niemniej nie odbiega od zaleceń dla każdej kobiety, która przez lata chce zachować zdrowie i urodę. Na tym etapie ważna jest regularność, wybór produktów niskoprzetworzonych z różnych półek piramidy i odpowiednie nawodnienie. Zatem bazą codziennego żywienia powinny być pełnoziarniste produkty zbożowe i warzywa w połączeniu z nabiałem, rybami, chudym mięsem, drobiem. Oczywiście owoce również powinny znaleźć się w menu, ale jako produkt dodatkowy. Nie może też zabraknąć odrobiny łuszczu na surowo; olejów i masła. Konieczna będzie także suplementacja kwasu foliowego.
W kwestii msażenia, szczególnie odradzane jest smażenie w panierce (tłuste, ciężkostrawne, powoduje straty cennych składników). Niemniej w czasie przed ciążą, przy braku nadwagi i dobrym zdrowiu można sobie na to okazjonalnie pozwolić. W przewadze, polecam duszenie, gotowanie (szczególnie na parze) i pieczenie.
Pozdrawiam, życząc zdrowia! Justyna Siwiela

Witam,
Przed zajściem w ciążę warto unormować swój sposób odżywiania, pozbyć się złych nawyków i zautomatyzować prawidłowe. Krótko pisząc należy się prawidłowo odżywiać. Jeśli nie towarzyszą Pani żadne schorzenia oraz ma Pani prawidłową masę ciała, Pani dieta powinna wyglądać jak poniżej.
Na początek należy zrezygnować ze słodyczy, wyrobów cukierniczych oraz słonych przekąsek. Nie mogą one występować codziennie. Proszę wybrać sobie dwa dni w tygodniu, kiedy będzie można zjeść coś "niezdrowego".
Włączenie "zdrowych" przekąsek, czyli takich jak: owoce, orzechy, wafle ryżowe z serkiem homogenizowanym, jogurty naturalne z owocami i mieszanką musli, pieczone owoce np. jabłka, koktajle na bazie mleka lub maślanki z owocami, ewentualnie batony takie jak granola lub musli oraz gorzka czekolada.
Należy regularnie spożywać posiłki i przyjmować 5 dziennie. Idealna przerwa między posiłkami to 3-4 godziny.
Co dzień rano musi być zjedzone śniadanie. Bardzo korzystne jest również wypicie szklanki wody z cytryną około pół godziny przed śniadaniem, która służy pobudzeniu organizmu.
Główne posiłki, czyli I śniadanie, obiad i kolacja powinny się składać w 1/3 z warzyw, zarówno surowych jak i przygotowanych w inny sposób (gotowane, pieczone, duszone).
Ostatni posiłek nie może być spożywany później niż 3-4 godziny przed snem. Noc to czas, gdy nasz organizm regeneruje się spalając jednocześnie kalorie, jednak gdy zjemy bardzo późną kolację, organizm zamiast się regenerować - trawi.
Powinna Pani unikać smażonych potraw i wybierać inny sposób obróbki termicznej, np. gotowanie na parze, gotowanie w wodzie, duszenie, pieczenie.
Owoce w nadmiarze również nie są wskazane, najlepiej jeśli są to 2-3 porcje dziennie.
Proszę nie zapominać o napojach. Dziennie powinno się wypijać 1,5-2 l wody, ponadto herbata czarna najlepiej słaba (zielona czy biała nie musi być słaba) oraz wskazana jest rezygnacja z tradycyjnej kawy na rzecz najlepiej zbożowej, która jest bardzo zdrowa.
Ruszamy się i ćwiczymy :) Minimum 3 razy w tygodniu po 30 minut wskazana jest aktywność fizyczna. Sposób zależy od Pani (pływanie, jogging, wspinaczka, rower, fitness, aerobik i inne).
Pozdrawiam i życzę powodzenia, a w razie pytań - zapraszam ponownie :)
Magdalena Rapacka

Witaj. Nie ma znaczenia czy jesteś przed ciążą, po ciąży - każdy człowiek powinien odżywiać się rozsądnie i zdrowo i mieć zbilansowany jadłospis. Parę przydatnych wskazówek:
1. jedz regularnie co ok 3-4 godz
2. zaczynaj od śniadanie, które jest pełnowartościowe
3. nie popijaj posiłków
4. ogranicz alkohol, kawę, napoje i kupne soki - najlepsze są świeżo wyciskane
5. ostatni posiłek jedz ok 2 godziny przed snem - powinien być bialkowo-tłuszczowy
6. A bilans dzienny dla zdrowej diety to: 55% węglowodanów, 25% tłuszczów i 20% białek
7. unikaj smażonych produktów i przetwarzanych
8. Dziennie wypijaj ok 2 litrów wody
To są wskazówki, które powinny Ci pomóc, lecz tu nie zamieszczam ilości spożytych kcal, gdyż to dla każdego człowieka jest inne.