Usunięcie macicy wraz z jajowodami a odchudzanie

Witam! Mam 30 lat,w styczniu 2011 roku podczas cesarskiego cięcia usunięto mi macice wraz z jajowodami-jajniki zachowane. Niestety sporo od tego czasu przytyłam, chciałabym aby ktoś mi podpowiedział jaki jest dobry sposób na pozbycie sie zbędnych kilogramów (zwłaszcza typowego przy menopauzie brzuszka-jabłuszka)-jakie ćwiczenia, jaka dieta itp??
KOBIETA, 30 LAT ponad rok temu

Szanowna Pani,

w sprawach żywienia, najodpowiedniejsze będzie codzienne menu w oparciu o zasady racjonalnego żywienia. Szczęśliwie Pani stan nie wymaga specjalistycznej diety. Najważniejsza byłaby obserwacja rozmieszczenia posiłków, najczęściej w tym tkwi przyczyna problemu. Co do samej kompozycji; z pomocą przychodzi piramida prawidłowego zywienia wg IŻŻ. Proszę też bacznie pilnować codziennego, regularnego nawodnienia i unikać pokarmów zawierających sól i pochodne sodowe. W Pani sytuacji zatrzymywanie wody w ciele a co za tym idzie gwałtowny (chociaż przemijający) przyrost masy ciała jest bardzo prawdopodobny.

Pozdrawiam, Justyna Siwiela

0

Witam,

Na początek, jeśli nie stwierdzono u Pani żadnej jednostki chorobowej, ani nie ma Pani dolegliwości ze strony układu pokarmowego, proponuję wprowadzić prawidłowe zasady zdrowego żywienia i odrzucić złe nawyki. Należy zrezygnować ze słodyczy, wyrobów cukierniczych oraz słonych przekąsek. Nie mogą one występować codziennie.
Włączenie "zdrowych" przekąsek, czyli takich jak: owoce, orzechy, wafle ryżowe z serkiem homogenizowanym naturalnym, jogurty naturalne z owocami i mieszanką musli, pieczone owoce np. jabłka, koktajle na bazie mleka lub maślanki z owocami, ewentualnie batony takie jak granola lub musli oraz gorzka czekolada.
Należy regularnie spożywać posiłki i przyjmować 5 dziennie. Idealna przerwa między posiłkami to 3-4 godziny.
Co dzień rano musi być zjedzone śniadanie. Bardzo korzystne jest również wypicie szklanki wody z cytryną około pół godziny przed śniadaniem, która służy pobudzeniu organizmu.
Główne posiłki, czyli I śniadanie, obiad i kolacja powinny się składać w 1/2 z warzyw, zarówno surowych jak i przygotowanych w inny sposób (gotowane, pieczone, duszone).
Ostatni posiłek nie może być spożywany później niż 3-4 godziny przed snem. Noc to czas, gdy nasz organizm regeneruje się spalając jednocześnie kalorie, jednak gdy zjemy bardzo późną kolację, organizm zamiast się regenerować - trawi.
Powinnaś unikać smażonych potraw i wybierać inny sposób obróbki termicznej, np. gotowanie na parze, gotowanie w wodzie, duszenie, pieczenie.
Owoce w nadmiarze również nie są wskazane, najlepiej jeśli są to 2 porcje dziennie.
Proszę nie zapominać o napojach. Dziennie powinno się wypijać 1,5-2 l wody, ponadto herbata czarna najlepiej słaba (zielona czy biała nie musi być słaba) oraz wskazana jest rezygnacja z tradycyjnej kawy na rzecz najlepiej zbożowej, która jest bardzo zdrowa.
Ruszamy się i ćwiczymy :) Minimum 3 razy w tygodniu po 30 minut wskazana jest aktywność fizyczna. Sposób zależy od Pani (pływanie, jogging, wspinaczka, rower, fitness, aerobik i inne), a ćwiczenia na brzuch najlepiej dobierze trener na siłowni, które może Pani wykonywać w domu.
Pozdrawiam i życzę powodzenia, a w razie pytań - zapraszam ponownie :)
Pozdrawiam,
Magdalena Rapacka

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty