Jak zredukować wagę?

Witam jestem na diecie 1800 kcal jestem kobietą mam 28lat, 170cm wzrostu ważę 60kg. chciałabym zredukować wagę do 57kg, prowadzę gospodarstwo rolne o 18.30 wykonuję pracę fizyczną (dojenie) trwające od 18.45 do 20.15. Chodzę spać o 21.30- 22.oo. O której powinnam spożywać kolację? czy ilość kalorii jest odpowiednia?

Witam,
Ostatni posiłek powinien być spożywany 3-4 godziny przed snem. Przyjmując 1800 kcal dziennie, jednocześnie wykonując prace fizyczne, powinna Pani bez problemu w ciągu maksymalnie miesiąca "zrzucić" 3 kilo.
Proszę jednak mieć na uwadze zalecenia dotyczące prawidłowego sposobu odżywiania. Najważniejsze z nich to: Na początek należy zrezygnować ze słodyczy, wyrobów cukierniczych oraz słonych przekąsek. Nie mogą one występować codziennie. Włączenie "zdrowych" przekąsek, czyli takich jak: owoce, orzechy, wafle ryżowe z serkiem homogenizowanym naturalnym, jogurty naturalne z owocami i mieszanką musli, pieczone owoce np. jabłka, koktajle na bazie mleka lub maślanki z owocami i warzywami, ewentualnie batony takie jak granola lub musli oraz gorzka czekolada. Należy regularnie spożywać posiłki i przyjmować 5 dziennie. Idealna przerwa między posiłkami to 3-4 godziny. Co dzień rano musi być zjedzone śniadanie do godziny po przebudzeniu. Bardzo korzystne jest również wypicie szklanki wody z cytryną około pół godziny przed śniadaniem, która służy pobudzeniu organizmu. Główne posiłki, czyli I śniadanie, obiad i kolacja powinny się składać w 1/2 z warzyw, zarówno surowych jak i przygotowanych w inny sposób (gotowane, pieczone, duszone). Ostatni posiłek nie może być spożywany później niż 3-4 godziny przed snem. Noc to czas, gdy nasz organizm regeneruje się spalając jednocześnie kalorie, jednak gdy zjemy bardzo późną kolację, organizm zamiast się regenerować - trawi i dostarcza kolejne kcal. Powinna Pani unikać smażonych potraw i wybierać inny sposób obróbki termicznej, np. gotowanie na parze, gotowanie w wodzie, duszenie, pieczenie. Owoce w nadmiarze również nie są wskazane, najlepiej jeśli są to 2 porcje dziennie. Proszę nie zapominać o napojach. Dziennie powinno się wypijać 1,5-2 l wody, ponadto herbata czarna najlepiej słaba (zielona czy biała nie musi być słaba) oraz wskazana jest rezygnacja z tradycyjnej kawy na rzecz najlepiej zbożowej, która jest bardzo zdrowa. Pozdrawiam i życzę powodzenia, a w razie pytań - zapraszam ponownie :)
Magdalena Rapacka

Agata Zmorkowska Dietetyk, Poznań

Witam, należy przede wszystkim wyregulować metabolizm, spożywać 4-5 posiłków dziennie, w określonych porach, pić wodę mineralną niegazowaną od 1,5-2l dziennie.Wykluczyć lub przynajmniej ograniczyć cukier, sól, słone p, gotowych dania,produkty wysoko przetworzone, tłuste majonezowe sosy, słodycze. Uzupełnienie diety w warzywa i owoce, białko- białe mięso, ryby, chudy nabiał. Najlepiej zgłosić się do specjalisty -dietetyka, który dokładnie wyliczy Pani zapotrzebowanie na kalorie i dopasuje godziny spożywania posiłków.
Pozdrawiam, Agata Zmorkowska

Witam
sama redukcja kalorii nie wystarczy jeśli chcemy zmniejszyć wagę . Świetnie że wysiłek fizyczny nie jest Pani obcy ale równie ważna jest regularność spożywanych posiłków a także odpowiednia ilość mikro i makroelementów w diecie. Takie podejście zapewni nam nie tylko zdrowy spadek wagi ale również jej stabilizacje, w przeciwnym wypadku grozi nam efekt jojo. Bardzo proszę udać się do dobrego dietetyka który zrobi Pani podstawowe badania i na ich podstawie dostosuje dietę , która będzie dopasowana do Pani potrzeb .
pozdrawiam

Kamila Ziemann Dietetyka

Najlepszą godziną na kolację byłaby godz. 18.30. Pozdrawiam, Kamila Ziemann