Zapytaj lekarza

7 4 2 , 4 4 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy to wpłynie negatywnie na dziecko?

Witam. Miesiączkę powinnam mieć 23 września, spóźnia się 7 dni robiłam test ciążowy i wyszły dwie grube czerwone kreski. Nie byłam jeszcze u lekarza. Z obliczeń wynika ze to 5 tydzień ciąży, nie biorę kwasu foliowego czy stanie się coś złego? Czy będę mogła zażyć teraz kwas foliowy? Czy to wpłynie negatywnie na dziecko?
KOBIETA, 20 LAT 7 miesięcy temu

Stosowanie leków przeciwdepresyjnych w ciąży

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

teoretycznie suplementację kwasu foliowego powinno się rozpocząć nawet na 3 miesiące przed planowanym zajściem w ciążę. Bardzo często jednak kobiety nie planują ciąży lub nie mają świadomości, że suplementacja witaminy B9 jest tak istotna. Dlatego też dopiero pierwsza wizyta u ginekologa jest momentem, w którym zaczynają zażywać witaminy. Więcej o kwasie foliowym w naszym artykule: https://zywienie.abczdrowie.pl/dawkowanie-kwasu-foliowego.

Kwas foliowy, suplementowany zwłaszcza w I trymestrze ciąży, zapobiega wystąpieniu u dziecka tzw. wad cewy nerwowej. Dlatego powinna Pani jak najszybciej rozpocząć zażywanie kwasu foliowego w dawce 0,45 mg na dobę. Proszę zapoznać się z odpowiedzią naszego eksperta na podobne pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/kwas-foliowy-i-zestaw-witamin-dla-kobiet-w-ciazy. Jeżeli w Pani rodzinie nie pojawiały się wady tego rodzaju, a Pani dba o dietę i odstawiła używki (przede wszystkim alkohol, papierosy oraz, co oczywiste, narkotyki), to nie ma Pani powodu do obaw.

Dodatkowo proszę pamiętać o uzupełnianiu niedoborów za pomocą diety. Być może przydatny okaże się ten artykuł, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/produkty-zawierajace-kwas-foliowy-dla-kobiet-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy