Czy to wpłynie negatywnie na dziecko?

Witam. Miesiączkę powinnam mieć 23 września, spóźnia się 7 dni robiłam test ciążowy i wyszły dwie grube czerwone kreski. Nie byłam jeszcze u lekarza. Z obliczeń wynika ze to 5 tydzień ciąży, nie biorę kwasu foliowego czy stanie się coś złego? Czy będę mogła zażyć teraz kwas foliowy? Czy to wpłynie negatywnie na dziecko?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

teoretycznie suplementację kwasu foliowego powinno się rozpocząć nawet na 3 miesiące przed planowanym zajściem w ciążę. Bardzo często jednak kobiety nie planują ciąży lub nie mają świadomości, że suplementacja witaminy B9 jest tak istotna. Dlatego też dopiero pierwsza wizyta u ginekologa jest momentem, w którym zaczynają zażywać witaminy. Więcej o kwasie foliowym w naszym artykule: https://zywienie.abczdrowie.pl/dawkowanie-kwasu-foliowego.

Kwas foliowy, suplementowany zwłaszcza w I trymestrze ciąży, zapobiega wystąpieniu u dziecka tzw. wad cewy nerwowej. Dlatego powinna Pani jak najszybciej rozpocząć zażywanie kwasu foliowego w dawce 0,45 mg na dobę. Proszę zapoznać się z odpowiedzią naszego eksperta na podobne pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/kwas-foliowy-i-zestaw-witamin-dla-kobiet-w-ciazy. Jeżeli w Pani rodzinie nie pojawiały się wady tego rodzaju, a Pani dba o dietę i odstawiła używki (przede wszystkim alkohol, papierosy oraz, co oczywiste, narkotyki), to nie ma Pani powodu do obaw.

Dodatkowo proszę pamiętać o uzupełnianiu niedoborów za pomocą diety. Być może przydatny okaże się ten artykuł, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/produkty-zawierajace-kwas-foliowy-dla-kobiet-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.