Czy Paracetamolem można się zatruć?

Witam :) Czy przekroczenie dawki jednorazowej paracetamolu może skutkować zatruciem? Dopuszczalna dawka dzienna nie została przekroczona (około 3g bez przerw)

Redakcja abcZdrowie

Witam,

dopuszczalna dawka dobowa paracetamolu wynosi 3000-4000 mg, a więc 3-4 g. Jednak według niektórych źródeł istotna jest również masa ciała, dlatego warto odnieść dawkowanie leku do danej osoby. Wówczas za maksymalną dobową dawkę paracetamolu uznaje się 60 mg na kilogram masy ciała.

Przykładowo: dla osoby, która waży 50 kg, dopuszczalna dobowa dawka w tym przypadku to jedynie 3000 mg, czyli 3 g, a tyle Pani przyjęła. Jeśli więc waży Pani mniej, mogło dojść do zatrucia.

Ponadto jeśli substancja ta przyjmowana jest długotrwale, to dopuszczalna dawka jest mniejsza i wynosi jedynie 2,5 g.

Przekroczenie jednorazowej dawki paracetamolu również może doprowadzić do negatywnych skutków. Maksymalna dawka, jaką można zażyć jednorazowo to tylko 500-1000 mg.

Istotne informacje dotyczące przedawkowania paracetamolu znaleźć można w jednym z naszych artykułów: https://portal.abczdrowie.pl/uwazaj-na-paracetamol-zdarzaja-sie-ostre-zatrucia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.