Jaką dawkę witaminy C najlepiej stosować?

Dzien dobry. W okresie jesienno zimowym (ale nie caly czas) podaje nastoletniej corce i mezowi witamine C 1000mg. Ile mg powinno sie stosowac czy to nie jest dawka zbyt duza?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

choć witamina C w nadmiarze nie jest toksyczna, jak np. witamina D3 czy witaminy z grupy B, to długotrwałe zażywanie zbyt dużych dawek może prowadzić do dolegliwości układu trawiennego, wysypki, a nawet zaburzenia funkcjonowania nerek (dotyczy to zwłaszcza dzieci i osób cierpiących z powodu chorób nerek).

Odsyłam do naszego artykułu: https://zywienie.abczdrowie.pl/nadmiar-witaminy-c.

Przyjęło się, że dobowa dawka witaminy C wynosi 1 mg/kg masy ciała, a u dzieci i niemowląt – 2 mg/kg ciała. Inne zapotrzebowanie mają palacze, zażywający kwas acetylosalicylowy i ci, którzy wiodą stresujący tryb życia. Większe zapotrzebowanie na witaminę C mają także ciężarne – stąd zawsze należy dostosować dawkę do płci, wieku, trybu życia itd.

Oczywiście w okresie jesienno-zimowym czy przy infekcji można tę dawkę zwiększyć nawet dwukrotnie, ale dotyczy to zażywania witaminy w krótkim okresie. Przyjmuje się, że przy codziennym zażywaniu witaminy C wystarcza 100 mg, a w okresie choroby – nawet 1000-1300 mg.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://zywienie.abczdrowie.pl/witamina-c.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.