Czy przez zażycie witaminy mogłam osłabić działanie tabletek?

Od dwóch tygodni używam tabletek antykoncepcyjnych Slinda. W tym czasie zdarzyło mi się dwa lub trzy razy spożyć witaminę C 1000. Czy mogło zostać zakłócone działanie tabletek Slinda?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

przyjmuje się, że dawka witaminy C dla kobiet stosujących tabletki antykoncepcyjne nie powinna przekraczać 1000mg na dobę. W przeciwnym wypadku może dojść do interakcji z powodu zwiększenia estrogenu we krwi.

Takie postępowanie może doprowadzić do nasilenia skutków ubocznych, takich jak wzdęcia, nudności, bóle głowy czy wymioty.

Zaleca się, aby kobiety stosujące tabletki antykoncepcyjne przyjmowały 50-100 mg witaminy C dziennie. Długotrwałe dostarczanie organizmowi wyższych dawek kwasu askorbinowego, a następnie nagłe odstawienie spowoduje szybki spadek stężenia estrogenów, a co za tym idzie spadek ochrony antykoncepcyjnej.

Wydaje się, że skoro nie przekroczyła Pani 1g dawki witaminy C na dobę i nie przyjmowała wysokich dawek przez długi czas, to nie powinno mieć to wpływu na skuteczność tabletek.

Podobne pytania pojawiały się już w naszym serwisie. Znajdzie je Pani pod poniższymi adresami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/witamina-c-a-tabletki-antykoncepcyjne, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-witamina-c-mogla-obnizyc-skutecznosc-tabletek-antykoncepcyjnych, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/stosowanie-witaminy-c-a-tabletki-antykoncepcyjne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.