Jaki preparat witaminy D podawać niemowlęciu?

Witam. Cży czteromiesięcznemu dziecku należy podawać witaminę D z fluorem czy bez fluoru? Zdania są podzielone. Nasz pediatra powiedział, że z fluorem, ale w internecie jest tyle opinii negatywnych nt. fluoru, że mamy wątpliwości. Na co zwrócić uwagę w takiej sytuacji?
MĘŻCZYZNA, 38 LAT 3 tygodnie temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

podawanie preparatów witaminy D jest niezwykle ważne w rozwoju dziecka. Jak Pan się już orientuje, na rynku dostępnych jest wiele różnych środków, które zawierają też inne składniki. W przypadku czteromiesięcznego dziecka zaleca się podawanie witaminy D bez fluorku. Witamina D jest istotna dla rozwoju kości, a suplementacja jest zawsze zalecana dla niemowląt, szczególnie w naszej szerokości geograficznej gdzie ekspozycja na światło jest ograniczona. Niemniej jednak wydaje się, że fluorek może być zbędny w tej sytuacji. Przede wszystkim chodzi o ewentualną nadmierną podaż oraz szkodliwy wpływ na zawiązki zębów. Niemniej jednak warto zawsze poradzić się pediatry, który suplement witaminy D będzie najlepszy i najbardziej bezpieczny dla Pańskiego dziecka. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://zywienie.abczdrowie.pl/witamina-d-dla-dzieci-zrodla-dawkowanie-skutki-niedoboru

https://portal.abczdrowie.pl/witamina-d

https://portal.abczdrowie.pl/cholekalcyferol-szkodliwosc-preparaty-rola-i-wskazania

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.