Czy mogłam podać dziecku za dużo witaminy D?

Mam pytanie odnośnie tej vitaminy d3 z dha podawałam dziecku vitamine w kapsułkach 600 i jakoś mi pękła wszystko prawie się wylalo na moje palce w kapsułce coś tam zostało ja to dziecku dałam i całą kapsułke czy mogłam przedawkowac bo moje dziecko wymiotować zaczęło i przestała raczkowac tak zwanie bo moje dziecko pełza A psadzilam je na podłodze i siedziało w jednym miejscu trochę się ruszyło i jest trochę senne i czy to minie czy na jakiś czas odstawić tą witaminę

Redakcja abcZdrowie

Witam, jeśli dobrze zrozumiałam, to podała Pani jedną kapsułkę witaminy D3 i resztki kapsułki, która się rozlała. W takim wypadku nie występuje ryzyko przedawkowania, proszę się nie martwić. Witamina D3 jest niezbędna do życia, a przedawkowanie jej – nie takie łatwe, jak mogłoby się wydawać. Oczywiście w przypadku niemowląt oraz małych dzieci kontrola nad podawanymi lekami i suplementami jest bardzo ważna, więc na przyszłość proszę podawać witaminy w takiej dawce, by nie pozostawiało to żadnych wątpliwości. Być może uspokoi Panią wypowiedź naszego eksperta na pytanie o przedawkowanie witaminy D3 u dziecka: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/skutki-uboczne-przedawkowania-witaminy-d3-u-niemowlaka. Natomiast zaburzenia równowagi czy wymioty u niemowlęcia to bardzo niepokojące objawy – nie powinny mieć związku z witaminą D3, niemniej należy sprawdzić, jaka jest przyczyna tego stanu. Powinna Pani niezwłocznie skontaktować się z pediatrą, jeśli wymioty pojawią się ponownie, a zachowanie dziecka będzie budziło Pani niepokój. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.