Co zrobić z tym kaszlem i katarem u dziecka?

3 latek od tygodnia ma katar i kaszelek wieczorem, dostaje nasivin do noska syropek na kaszel. Brak gorączki. Od 3 dni w nocy zaczyna pokazywać że boli go uszko. Czytałem że to powód może być kataru. Proszę o radę co można mu jeszcze dać bo nie chcemy go nurofen em przeciwbólowym ciągle szprycowac. I czy udać się jak coś do pediatry czy laryngologa

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli dziecko sygnalizuje, że boli je ucho, to proszę nie zwlekać z wizytą u pediatry – zakładam, że dostęp do tego lekarza będzie łatwiejszy niż do laryngologa. Konieczne jest zbadanie dziecka, a zwłaszcza jego przewodu słuchowego.

Infekcje ucha są stosunkowo częstą przypadłością małych dzieci, co wynika z odmiennej niż u dorosłych budowy trąbki słuchowej. W skrócie, ułatwia ona przenikanie patogenów z jamy ustnej, co czyni ucho bardziej podatnym na infekcje. Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/bol-ucha-u-dziecka-przyczyny-objawy-leczenie.

Dodatkowo, proszę pamiętać, że ból ucha może być bardzo dotkliwy, a konsekwencje nieleczonego zapalenia ucha – poważne. Choć faktycznie przyczyną może być katar, to nie warto bagatelizować dolegliwości dziecka, zwłaszcza że, jak sam Pan wspomina, nie należy nadużywać leków przeciwbólowych. Pediatra powinien zadecydować o leczeniu, niewykluczone nawet, że wskazane będzie zastosowanie antybiotyku.

Być może zainteresuje Pana także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/jak-leczyc-zapalenie-ucha-u-dziecka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.