Jak poradzić sobie z tym zatkanym nosem?
Mam pytanko, na RTG Wyszlo zaciemnienie zatoki szczekowej. Od listopada męczę sie z katarem takim przezroczystym jak klej babelkowym. Ledwie coś wydmucham. Rano się budze z zapchanym nosem a jak smarkam jakby krew i zbite kawałki żółtego. Wszytsko byłoby dobrze gdyby nie te kropki w oczach. Odkąd mam ten nos zapchany mam męty i nie umiem sobie już z nimi poradzić. Nos przytkany. Proszę o pomoc.

KOBIETA, 37 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania
Witamy,
Analizując wynik Pani badania radiologicznego oraz występujące dolegliwości, można by przypuszczać, że rozwinęły się torbiele retencyjne w zatoce szczękowej. To bardzo częsta przypadłość, a świadczyć mogłyby o tym uchwycone zacienienia, obecne na zdjęciu radiologicznym.
Takie zmiany rozwijają się w niedrożnych zatokach. Główną przyczyną ich powstawania są częste i przewlekłe nieżyty błony śluzowej nosa, stany zapalne górnych dróg oddechowych, a także alergie wziewne. Im częściej występuje infekcja, również katar, tym większa szansa na wykształcenie się torbieli.
Początkowo torbiel może nie dawać większych objawów. Wraz z powiększeniem jej rozmiarów mogą występować problemy z oddychaniem, ból w okolicach policzka i szczęki, niedrożność nosa, a także charakterystyczna wydzielina.
Dobrym rozwiązaniem jest leczenie objawowe (między innymi leki obkurczające śluzówkę nosa, miejscowe sterydy oraz inhalacje). Jeżeli tradycyjne metody nie pomagają warto rozważyć zabieg usunięcia torbieli.
Z racji odległości, trudno jest ocenić dokładnie Pani stan zdrowia. Proponujemy, więc konsultację z lekarzem laryngologiem, który zdecyduje o dalszym postępowaniu.
Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:
https://zdrowie.parenting.pl/zapalenie-zatok-u-doroslych
https://portal.abczdrowie.pl/zatoki-szczekowe-rola-najczestsze-choroby
A odpowiedzi na podobne pytanie można przeczytać pod poniższymi linkami:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-torbiel-w-zatoce-szczekowej-trzeba-usuwac
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/torbiel-w-zatoce-szczekowej