Czy trzeba te polipy usuwać?

Dzień dobry Jakiś czas temu zaczęła się u mnie niedrożność nosa i poranny katar zabarwiony z krwią.Po podaniu leków ,krwisty katar minął ,jednak jeszcze czasami nos jest niedrożny . Laryngolog zlecił TK .Wykazało dwa polipy w zatoce szczękowej w lewej 8 mam,prawej 4 mm.oraz przegroda nosowa prawowypukła.Czy trzeba te polipy usuwać ? Dziękuję za odpowiedź .

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Opisywany przez Panią problem laryngologiczny, może występować zarówno u kobiet, jak i mężczyzn w każdej grupie wiekowej.

Polipy w zatokach są miękkimi zmianami, powstałymi w wyniku rozrostu błony śluzowej. Zazwyczaj są wykrywane podczas przeprowadzania badania obrazowego zatok, między innymi tomografii komputerowej. Nie stanowią one zagrożenia dla zdrowia i życia, jednakże mogą w pewnym stopniu utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Głównymi objawami występowanie polipów są między innymi: przewlekły katar, uczucie zatkanego i niedrożnego nosa i zatok, ból w okolicy twarzoczaszki, śluzowata i krwista wydzielina oraz częste infekcje górnych dróg oddechowych. Leczenie polipów opiera się przede wszystkim na stosowaniu sterydów do nosa oraz leków obkurczających śluzówkę nosa, a także preparatów antyhistaminowych, aby złagodzić towarzyszące dolegliwości.

Jeżeli objawy utrzymują się dłuższy czas, a leczenie objawowe nie przynosi oczekiwanych rezultatów, należałoby rozważyć leczenie operacyjne, polegające na usunięciu polipów z zatok. Jednakże o tym zawsze powinien zadecydować lekarz laryngolog.

Proponujemy konsultację z lekarzem specjalistą, aby określił, czy zabieg usunięcia polipów byłby w tym momencie niezbędny.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/polipy-nosa

https://portal.abczdrowie.pl/zatoki

https://zdrowie.parenting.pl/zapalenie-zatok-u-doroslych

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.