Jak poradzić sobie z zatkanym nosem i swędzeniem podniebienia?

Witam. Mam taki mały problem i nie wiem co z tym zrobić. Codziennie wieczorem, gdy kładę sie spać i już leżę zatyka mi się nos, zależnie na którym boku leżę. Jak leżę na prawym to zatyka się lewa dziurka, a jak na lewym boku to prawa sie zatyka. Dodatkowo cały czas swędzi i piecze podniebienie z tyłu, bliżej gardła, także nasila się to wieczornymi godzinami. Trwa to już od jakiegoś czasu, leki na bóle gardła nie pomagają. Proszę powiedzieć co to może być, jaki jest powód tego i jak się tego pozbyć, a w szczególności tego swędzenia

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Prawdopodobnie, opisane dolegliwości mogą mieć wspólną przyczynę występowania. W pierwszej kolejności należałoby odnaleźć źródło tych objawów, aby móc wdrożyć odpowiednie leczenie.

Przyczyn zatkanego nosa, zwłaszcza w porze wieczornej i nocnej może być wiele. Do najważniejszych należą: alergiczny nieżyt nosa, przewlekłe zapalenie zatok i błony śluzowej nosa, przerost migdałka, nieleczona próchnica zębów, skrzywienie przegrody nosowej, czynniki drażniące (pył, dym papierosowy), a także zmiany naczynioruchowe i zbyt suche powietrze w pomieszczeniu wynikające z nieodpowiedniej wilgotności.

W wyniki obrzęku w jamie nosowo – gardłowej i towarzyszącej temu wydzielinie, proces prawidłowego oddychania zostaje utrudniony. Prowadzić to może do wzmożonego chrapania i bezdechów nocnych. Powoduje to pewien dyskomfort oraz zaburza zdrowy sen.

Zalecamy wizytę u lekarza laryngologa, w celu znalezienia przyczyny tych uporczywych dolegliwości. Specjalista zdecyduje o dalszej diagnostyce oraz kierunku leczenia. Bardzo przydatne byłoby wykonanie tomografii komputerowej zatok, fiberoskopii nosowo – gardłowej, a także wymazu z nosa.

Jeżeli przyczyna laryngologiczna zostanie wykluczona, niezbędna będzie konsultacja z lekarzem alergologiem. Przewlekłe alergie wziewne lub pokarmowe mogą również dawać podobne objawy.

W celu zmniejszenia dolegliwości można sięgnąć po inhalacje z soli fizjologicznej, leki obkurczające śluzówkę nosa, a także łagodzące spreje do gardła z porostem islandzkim.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/domowe-metody-na-zatkany-nos

https://zdrowie.parenting.pl/8-sprawdzonych-sposobow-na-zatkany-nos

https://portal.abczdrowie.pl/niezyt-nosa

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.