Czym może być spowodowana ta niedrożność nosa?

Mam 30 lat i od jakichś trzech lat towarzyszy mi wyrazna niedrożność nosa , bez kataru. W badaniach laryngolog i gastrolog stwierdzili mniej więcej zgodnie podrażnienia błon śluzowych gardła i krtani na tle refluksowym i przewlekły nieżyt gardła. W ostatnim czasie schudłem też bez diety. Co to może być ? Czasem trudno mi się oddycha.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Bez szczegółowych badań oraz wywiadu lekarskiego trudno jednoznacznie stwierdzić, co może powodować u Pana tego typu dolegliwości. Niedrożność nosa to problem, który wymaga konsultacji laryngologicznej, a czasami również wizyty u dodatkowych specjalistów, aby wykluczyć inne schorzenia.

W pierwszej kolejności należałoby zweryfikować, czy za tymi objawami nie stoją czynniki anatomiczne, np. skrzywienie przegrody nosowej. Takie schorzenie może poważnie wpłynąć na codzienne funkcjonowanie, powodując znaczne trudności w oddychaniu lub przerost małżowin nosowych. W tych przypadkach zazwyczaj stosuje się zabiegi chirurgiczne, które powinny być wykonane u doświadczonego specjalisty. Odpowiednio przeprowadzone mogą one znacznie poprawić komfort życia pacjenta.

Oczywiście bez szczegółowego badania nie można wykluczyć również innych przyczyn. Czasami źródłem niedrożności nosa może być alergia – w tej sytuacji warto skonsultować się dodatkowo z alergologiem. Warto przebadać się również pod kątem nadciśnienia. Do czasu wizyty u specjalisty można sięgnąć po środki poprawiające drożność przewodów nosowych dostępne w aptekach.

Więcej na temat niedrożności nosa oraz jego możliwych przyczyn przeczyta Pan w artykule dostępnym na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/niedroznosc-nosa

Pomocne mogą okazać się również odpowiedzi specjalistów serwisu na pytania dotyczące zbliżonej tematyki:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/problemy-z-zatkanym-nosem

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-moj-nos-jest-niedrozny

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.