Jak leczyć tą niedrożność nosa?

Witam, mam problem z (nie)drożnością nosa. Od 2013 spływa mi wydzielina po gardle jako powikłanie po silnym przeziębieniu. Od tego czasu zaczęły się problemy z nosem. W roku 2017 lub 2018 miałam endoskopowe badanie nosa. Lekarz stwierdził przerost małżowin nosowych. Małżowiny zostały wypalone. Około roku 2020 poczułam ze kataru już praktycznie nie mam oraz wydzielina spływająca po gardle się zmniejszyła. Przez następne dwa lata było bardzo względnie. W maju 2020 byłam bardzo mocno przeziębiona z kaszlem i katarem. Mam wrażenie, ze od tego czasu mój problem powrócił. Od sierpnia 2020 doszła zatykająca się głownie lewa dziurka nosa i katar z obu dziurek. Katar jest przejrzysty, ew lekko Żółty ale to sporadycznie. Prawa dziurka się tez zatyka ale sporadycznie. Lewa dziurka nie zatyka się mocno, lekko, wg mnie nie mam problemów z oddychaniem. Jednak czuje często ucisk w nosie i na nos. Dziurki same się zatykają i odtykają. Jak przechyle głowę do przodu to wypływa katar. Jak przechyle głowę do tył to czuje jak z nosa aż spływa po gardle i ta dziurka się tez wtedy czasem odtyka. Jak ucisnę poliki, nos, czy pod żuchwa to tez zaczyna spływać po gardle więcej. Nie boli jak uciskam. Nie biorę żadnych lekarstw ani żadnych kropli do nosa. Dodam, ze jestem osoba z nerwica lekowa oraz silna hipochondria i bardzo się boje, ze mogę mieć raka tych okolic i stad te objawy. Moje pytania wiec: czy to może być rak oraz czy małżowiny nosowe mogą odrosnąć? Z góry dziękuje za odpowiedz. Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy niepokój związany z doświadczanymi dolegliwościami. Istnieje przypuszczenie, że wiele czynników mogło się nałożyć na Pani obecny stan zdrowia.

Częste przeziębienia, infekcje górnych dróg oddechowych, nieżyt nosa, zapalenie zatok o różnym podłożu mogą przyczyniać się do przerostu błony śluzowej nosa, utrudniając jego drożność. Wpływa to na rozwój polipów, a także zmian torbielowatych w okolicach poszczególnych zatok.

Zalecamy Pani ponowną konsultację z lekarzem laryngologiem, który po dokładnym badaniu przedmiotowym zdecyduje o dalszej diagnostyce. Warto byłoby wykonać tomografię komputerową zatok, aby sprawdzić precyzyjnie, czy nie rozwinęły się pewne zmiany, które powodowałyby takie dolegliwości. Możliwe również, że wystąpiła u Pani alergia wziewna powodując gromadzenie się wydzieliny w jamie nosowo-gardłowej.

Istnieje ryzyko ponownego przerostu małżowin nosowych, a wpływać na to mogą częste infekcje górnych dróg oddechowych.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/korekcja-malzowin-nosowych

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-zatok

https://portal.abczdrowie.pl/zatoki

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.