Co może znaczyć ten katar i wydzielina w gardle?

Witam, Zaczęło się od tego, że zaczęłam czuć wydzielinę spływającą mi po gardle przez parę dni, dodatkowo często "kręciło" W nosie i kichałam parę razy dziennie. Jednak od dwóch dni mam wodnisty katar w jednej dziurze od nosa i praktycznie co chwila muszę sięgać po chusteczkę, także kicham co jakiś czas jednak rzadziej. Dodatkowo nadal odczuwam wydzielinę spływającą po gardle, a katar jest tak nie znośny że nie ma chwili przerwy od niego. Nigdy w okresie wiosennym nie miałam takich objawów. Jak mogę sobie ulżyć od razu? Czy lekarz rodzinny może coś przepisać? Postaram się zrobić testy alergiczne jednak chciałabym móc szybko ponownie normalnie funkcjonować. Objawy najsilniejsze są głównie w pomieszczeniach.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Przykro nam, że odczuwa Pani takie uciążliwe dolegliwości związane z układem oddechowym. Dodatkowo występuje teraz sezon pylenia wielu roślin, które często dają różne objawy alergiczne.

Analizując opisany przez Panią stan zdrowia, można by przypuszczać, że wszelkie dolegliwości wystąpiły na tle alergicznym. Prawdopodobnie doszło do rozwoju alergicznego nieżytu nosa, a dodatkowo mogła rozwinąć się infekcja wirusowa. Dzieje się tak często, gdyż osoby uczulone na pewne alergeny mają z reguły osłabioną odporność i występują idealne warunki do wkroczenia innych patogenów.

Objawy takie, jak kichanie, wodnisty i uciążliwy katar, uczucie zatkanego nosa, brak swobodnego oddychania, kaszel, czy spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła mogłyby świadczyć o alergii wziewnej.

W takim wypadku zalecamy Pani konsultację z lekarzem internistą lub alergologiem. Specjalista zdecyduje o właściwym terminie wykonania testów alergicznych oraz odpowiednim leczeniu. Bardzo dobrze sprawdzają się leki obkurczające śluzówkę nosa, a także preparaty antyhistaminowe.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/zolty-katar-bakterie-przyczyny-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/niezyt-nosa

https://portal.abczdrowie.pl/alergia-wziewna

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.