Co znaczy taka wydzielina w gardle?

Witam, od dłuższego czasu dosyć często muszę odchrząkać wydzielinę w gardle. Ponadto mam również problem z zatkanym nosem szczególnie w nocy. Płukałem zatoki, lecz problem nadal występuje. Miałem również prześwietlenie zatok i nic lekarz nie stwierdził nieprawidłowego. Proszę o poradę, co może być przyczyną takich objawów. Pozdrawiam.

Jeżeli problem pojawia się w nocy to z dużym prawdopodobieństwem można przypuszczać, że problem pojawia się z powodu zbyt suchego powietrza w sypialni. Możliwe też, że dolegliwości są objawem alergii, np. na roztocza kurzu domowego, pierze lub detergenty.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

być może wydzielina nie ma związku z zatokami, skoro nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości w tym zakresie. W takiej sytuacji warto sprawdzić, czy przyczyną pojawienia się wydzieliny w gardle nie jest przypadkiem alergia. Diagnostyka opiera się przede wszystkim na testach skórnych, dlatego należy zasięgnąć konsultacji z alergologiem, który na podstawie odpowiedniej diagnostyki będzie mógł określić przyczynę Pana problemu.

Warto również zgłębić temat diety eliminacyjnej, która może okazać się skutecznym sposobem na pozbycie się uciążliwych objawów alergii, jeżeli przyczyną Pana dolegliwości jest jakiś rodzaj produktu. Na naszym portalu znajdzie Pan więcej informacji na ten temat: https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-eliminacyjna.

Zachęcamy też do przeczytania odpowiedzi ekspertów naszego serwisu na pytania z podobnego obszaru tematycznego:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wydzielina-splywajaca-po-gardle-a-alergia

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/flegma-w-gardle-i-ciagly-katar-a-alergia-na-plesn-i-wilgoc

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.