Co oznacza taki zapis w wynikach TK zatok?

witam. jestem po TK zatok niestety wizytę u specjalisty mam dopiero za 3tyg a niepokoi mnie jego wynik opis: "Zatoki oboczne nosa prawidłowo wykształcone. Elementy kostne ścian zatok bez zmian patologicznych. Poziomy zalegającej wydzieliny w zatokach szczękowych i klinowej lewej. Pogrubienie błon śluzowych zatok szczękowych do 5mm, czołowych do 4mm, klinowych do 2mm, oraz komórek sitowych. Możliwa gęsta torbiel retencyjna wielkości 9x7 mm względnie zmiana polipowata przy przyśrodkowej ścianie zatoki szczękowej lewej. Kompleksy ujściowo-przewodowe z zatok szczękowych po stronie L drożny, po stronie prawej o bardzo ograniczonej drożności, z zatok klinowych po stronie L drożny, po stronie P przewężony, z zatok czołowych drożne. Przewody nosowe i nozdrza tylne drożne. Niewielkie, prawostronne skrzywienie przegrody nosa z wytworzeniem kolca kostnego. Cechy niewielkiej hyperostozy czołowej wewnętrznej. " bardziej niepokoi mnie ostatnie zdanie dotyczące hyperostozy. co to może oznaczać?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Nie napisała Pani, dlaczego wykonała badanie obrazowe zatok. Czy w ostatnim czasie występowały liczne infekcje zatok oraz zalegająca wydzielina. To dość istotne informacje, aby ocenić dokładnie wynik Pani badania zatok.

Analizując wyniki Pani badania tomografii komputerowej zatok, można by stwierdzić, że uchwycono liczne zgrubienia w zatokach, w tym czołowych, klinowych i szczękowych, co mogłoby odpowiadać torbielom. Zalegająca wydzielina w zatokach (spowodowana prawdopodobnie przez liczne infekcje górnych dróg oddechowych bądź istniejącą alergią) mogła prawdopodobnie wpłynąć na proces formowania się torbieli, a także polipów w obrębie różnych zatok. Zmiany takie, o ile są małe i nie powodują uciążliwych objawów, jak bóle głowy, czy występowanie ropnego kataru, mogą być poddane dalszej obserwacji bądź leczeniu miejscowemu.

Natomiast w przypadku przewlekłego stanu zapalnego i niedrożności nosa, należałoby rozważyć leczenie operacyjne, polegające na usunięciu tych zmian za pomocą techniki laparoskopowej.

Odnośnie stwierdzonej hyperostozy czołowej, mogłoby to sugerować nadmierny rozrost tkanki kostnej w obrębie płata czołowego. Jednakże ze względu na odległość, trudno jest dokładnie ocenić ten problem. Zalecamy, zatem konsultację z lekarzem laryngologiem, aby dokładnie zinterpretował wynik badania.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-zatok

https://portal.abczdrowie.pl/polipy-nosa

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.