Jaki lekarz zajmie się torbielą szyszynki?

Dostałam od neurologa skierowanie do neurochirurga i chirurga naczyniowego ponieważ mam torbiel szyszynki 7mm. Badania jakie miałam robione to tylko rezonans. Do którego lekarza muszę udać sie jako pierwszego?
KOBIETA, 22 LAT około miesiąca temu

Profilaktyka udaru mózgu

Udar mózgu, inaczej wylew, jest zespołem objawów klinicznych, które wiążą się z nagłym wystąpieniem zaburzenia czynności mózgu. Utrzymuje się on dłużej niż dobę, a u podłoża nie leży inna przyczyna niż naczyniowa. Profilaktyka udaru mózgu w bardzo dużym stopniu pomaga zapobiec jego wystąpieniu.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witamy,

Torbiel szyszynki w ostatnich latach to bardzo częsta przypadłość. Wynika to głównie z faktu, iż coraz częściej pacjenci kierowani są na dokładne badania obrazowe, a także z precyzyjności i lepszej rozdzielczości obecnych sprzętów diagnostycznych.

Schorzenie to nie daje zazwyczaj żadnych objawów, ani nie utrudnia codziennego funkcjonowania.

Jeżeli torbiel ta wynosi poniżej 10mm długości i nie wynikają z tego faktu żadne dolegliwości, nie podejmuje się decyzji o jej leczeniu. Zalecona jest obserwacja i kontrolne wizyty u specjalisty, co najmniej raz w roku.

Natomiast, jeśli występują konkretne objawy związane z uciskiem na śródmózgowie, silne bóle głowy, wymioty, nudności, czy drgawki to wymagana jest interwencja chirurgiczna.

Zalecamy w pierwszej kolejności kontrolę u lekarza neurochirurga, który zdecyduje o dalszym postępowaniu. Jednakże biorąc pod uwagę wielkość Pani zmiany, zapewne torbiel ta będzie tylko do obserwacji.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/torbiel-szyszynki

https://portal.abczdrowie.pl/szyszynka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty