Jaki lekarz zajmie się torbielą szyszynki?

Dostałam od neurologa skierowanie do neurochirurga i chirurga naczyniowego ponieważ mam torbiel szyszynki 7mm. Badania jakie miałam robione to tylko rezonans. Do którego lekarza muszę udać sie jako pierwszego?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Torbiel szyszynki w ostatnich latach to bardzo częsta przypadłość. Wynika to głównie z faktu, iż coraz częściej pacjenci kierowani są na dokładne badania obrazowe, a także z precyzyjności i lepszej rozdzielczości obecnych sprzętów diagnostycznych.

Schorzenie to nie daje zazwyczaj żadnych objawów, ani nie utrudnia codziennego funkcjonowania.

Jeżeli torbiel ta wynosi poniżej 10mm długości i nie wynikają z tego faktu żadne dolegliwości, nie podejmuje się decyzji o jej leczeniu. Zalecona jest obserwacja i kontrolne wizyty u specjalisty, co najmniej raz w roku.

Natomiast, jeśli występują konkretne objawy związane z uciskiem na śródmózgowie, silne bóle głowy, wymioty, nudności, czy drgawki to wymagana jest interwencja chirurgiczna.

Zalecamy w pierwszej kolejności kontrolę u lekarza neurochirurga, który zdecyduje o dalszym postępowaniu. Jednakże biorąc pod uwagę wielkość Pani zmiany, zapewne torbiel ta będzie tylko do obserwacji.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/torbiel-szyszynki

https://portal.abczdrowie.pl/szyszynka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.