Czy może dojść do rozwoju kolejnej torbieli dróg rodnych?

Dwa lata temu miałam usunięta operacyjnie torbiel śluzową jajnika. Przez ten czas stosowałam antykoncepcje. Chciałabym z niej zrezygnować. Czy wskazane jest zaprzestanie stosowania środków antykoncepcyjnych? Czy będzie się to wiązało z większym ryzykiem powstania kolejnej torbieli?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Decyzję o kontynuowaniu lub przerwaniu stosowania antykoncepcji hormonalnej może podjąć jedynie lekarz ginekolog w oparciu o właściwe przesłanki medyczne. Zalecamy tutaj konsultację ze specjalistą, który zdecyduje, czy można na spokojnie zaprzestać stosowania leczenia hormonalnego.

Możliwe, że nie będzie już potrzeby wdrażania dalszej terapii, aby przeciwdziałać nawrotowi torbieli. Jednak należy podkreślić, że takie zmiany mogą znów się pojawić, a wpływa na to wiele czynników.

Warto również unikać spożywania produktów sojowych oraz przetworzonych, bo mogą wykazywać podobne działanie jak estrogeny. Dodatkowo warto zmniejszyć w codziennej diecie produkty mleczne oraz mięso drobiowe.

Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/torbiel-jajnika

https://portal.abczdrowie.pl/rodzaje-torbieli-jajnika-torbiel-czynnosciowa-czekoladowa-nowotworowa

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.