Zapytaj lekarza

7 4 2 , 5 5 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czym jest endometrioza?

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

potworniak należy do tzw. nowotworów germinalnych, które sytuują się najczęściej w jajniku (u kobiet). Często nie dają żadnych objawów, choć w przypadku dużych okazów, mogą pojawić się np. dolegliwości bólowe jajnika.

Potworniak jest nowotworem lokalizowanym najczęściej u młodych kobiet – do 30. roku życia i występuje zwłaszcza w postaci tzw. dojrzałej. Jest to rodzaj cysty wypełnionej np. przez włosy, łój, ale też paznokcie, fragmenty kostne itd.

Więcej informacji na temat potworniaka odnajdzie Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/potworniak-jajnika-przyczyny-objawy-leczenie.

Mimo że potworniak dojrzały jest nowotworem łagodnym to należy go bezwzględnie usunąć operacyjnie (laparoskopowo lub metodą klasyczną) – w 1-2% przypadków potworniak może ulec zezłośliwieniu, natomiast niezależnie od tego rozrost guza może z czasem powodować narastające dolegliwości, a nawet problem z zapłodnieniem czy utrzymaniem ciąży. Proszę również pamiętać o tym, że tylko badanie histopatologiczne po usunięciu guza może dać stuprocentową pewność co do tego, czy z pewnością jest to potworniak dojrzały.

Proszę skonsultować się z ginekologiem – to do niego należy decyzja o metodzie leczenia, a także dalszym postępowaniu terapeutycznym.

Być może zainteresuje Panią także materiał dostępny pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/rodzaje-nowotworow-jajnika-nowotwory-z-komorek-rozrodczych-z-nablonkowe-nowotwory-z-zrebu-jajnika.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy