Co oznacza taki wynik biopsji tarczycy u 31-latki?

Witam, wykryto u mnie guzka na tarczycy hipoechogenicznego mocno unaczyniony w dolnym lewym płacie o wielkości 8mm. Czekam na wyniki biopsji lecz niepokoją mnie wyniki badan. L69 Tyreotropina (TSH) 5.08 µU/ml 0,27 - 4,20, O09 P/c przeciwko peroksydazie tarczycowej (ATPO) 193.00 IU/ml 0,00 - 34,00, O18 P/c antytyreoglobulinowe (ATG) >4000.00 IU/ml 0,00 - 115,00, O55 Wolna trijodotyronina (FT3) 4.38 pg/ml 2,02 - 4,43. Proszę o interpretację wyników i co może się z tym wiązać. Dodam jeszcze ze na ta chwile nie przyjmuje zadnych lekow.Dziękuję i pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Rozumiemy Pani niepokój i obawy o stan zdrowia. Prawidłowo jednak, że wykonano dokładną diagnostykę wraz z pobraniem biopsji. Ocena wykrytego guzka jest dość istotna, gdyż może wyznaczyć dalsze kroki postępowania.

Analizując przedstawione przez Panią wyniki badań, można by stwierdzić, że wartość przeciwciał przeciwtarczycowych wraz z TSH zostały przekroczone. Wskazywać by to mogło na chorobę autoimmunologiczną Hashimoto, czyli stan zapalny tarczycy. Bardzo często przy takiej przypadłości pojawiają się guzki w obrębie poszczególnych płatów tarczycy. Bardzo ważne jest również, jakie aktualnie występują u Pani objawy. Charakterystyczne mogłyby być takie dolegliwości, jak: zmęczenie, wypadanie włosów, suchość skóry, obniżenie odporności, przewlekłe uczucie zimna, czy nieregularne miesiączkowanie.

Istnieje przypuszczenie, że obecność guzka może być związana z chorobą autoimmunologiczną tarczycy.

W razie wszelkich wątpliwości zalecamy Pani konsultację z lekarzem endokrynologiem, który na podstawie wszystkich wyników będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu oraz leczeniu.

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/choroba-hashimoto

https://portal.abczdrowie.pl/guz-tarczycy-charakterystyka-zmiany-lagodne-rak-tarczycy-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy-przyczyny-objawy-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.