Czy moje wyniki wskazują na chorobę Hashimoto w wieku 21 lat?

Podczas USG tarczycy stwierdzono możliwość Hashimoto i zalecono dalszą diagnostykę z powodu obniżonej echogeniczności. Czy te wyniki w jakikolwiek sposób mogą wskazywać na chorobę Hashimoto? Jeśli nie, z jakiego innego powodu może być obniżona echogeniczność tarczycy? Wyniki: TSH 2,37 μIU/ml [norma 0,27-4,2] FT3 3,45 pg/ml [norma 2-4,4] FT4 1,08 ng/dl [norma 0,93-1,71] anty-TPO 9,7 IU/ml [norma 0-34] anty-TG 13,7 IU/ml [norma 0-114] przeciwciała przeciwko receptorom TSH (TRAb) 1,06 IU/l [norma <1,22]

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Na podstawie samego badania obrazowego tarczycy, ciężko stwierdzić, czy występuje choroba autoimmunologiczna, jaką jest Hashimoto. Przyczyn wzmożonej echogeniczności tego gruczołu może być wiele.

Echogeniczność to zdolność badanego narządu do odbijania fal dźwiękowych, które posiadają wysoką częstotliwość. Miejsca o obniżonej echogeniczności nazywane są hipoechogenicznymi.

Obniżona echogeniczność może wynikać z wielu czynników, między innymi: ze wzmożonego unaczynienia tarczycy oraz ze stanów zapalnych tego gruczołu, także na tle autoimmunologicznym. Taką cechę echogeniczności może powodować również obecność różnego rodzaju zwapnienia tarczycy oraz zmian ogniskowych o różnej strukturze.

Analizując Pani wyniki badań, prawdopodobnie nie można stwierdzić choroby Hashimoto. Wynikać to może z ujemnych przeciwciał przeciwtarczycowych, których podwyższona wartość może wskazywać na tą przypadłość autoimmunologiczną.

Proponujemy wizytę u lekarza endokrynologa. Specjalista po dokładnej analizie USG tarczycy, pomoże wskazać właściwą diagnozę. Zdecyduje o dalszej diagnostyce i ewentualnym leczeniu.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/usg-tarczycy

Odpowiedzi na podobne pytania można znaleźć pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznacza-tarczyca-o-nieco-obnizonej-echogenicznosci

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/tarczyca-niepowiekszona-o-obnizonej-echogenicznosci-jednorodna-bez-zmian-ogniskowych

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.