Co oznaczają takie wyniki badania wykonanego w maju?

Witam. Mam pytanie o interpretację wyników wynik z 11.05.2022r TSH 1,12, anty TPO 3,0, anty TG 104,20. Wynik TSH 24.09.2022r 0,68 przy normie 0,35-4,94 , FT3 2,61 przy normie 1,58-3,91, FT4 1,09 norma 0,70-1,48. Co oznaczają te wyniki.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Prawidłowo, że wykonuje Pani kontrolne badania tarczycy. To niezbędne postępowanie profilaktyczne w celu wykrycia chorób.

Nie wspomniała Pani, czy występują jakieś schorzenia przewlekłe, wymagające stałego leczenia. Należy podkreślić, że niektóre leki mają wpływ na wyniki badań.

Biorąc pod uwagę przedstawione wyniki hormonów, można by stwierdzić, że poziom przeciwciał przeciwtarczycowych Anty- Tg wystąpił nieznacznie przekroczony. Mogłoby to świadczyć o stanie zapalnym tarczycy.

Dodatkowo wartość TSH na przestrzeni kilku miesięcy się zmniejszyła, jednakże jeszcze wystąpiła w niższej granicy normy referencyjnej.

Przy czym wygląda na to, że pozostałe parametry wystąpiły na prawidłowym poziomie.

Z racji odległości trudno jest jednoznacznie ocenić Pani stan zdrowia, dlatego też zalecamy konsultację z lekarzem endokrynologiem. Specjalista po analizie wszystkich badań zdecyduje o dalszych krokach.

Podobna tematyka została przedstawiona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/jak-interpretowac-wyniki-oznaczania-hormonow-tarczycy

https://portal.abczdrowie.pl/niskie-tsh-przyczyny-znaczenie

https://portal.abczdrowie.pl/przeciwciala-anty-tg

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.