Zapytaj lekarza

7 3 2 , 8 2 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy tarczyca powoduje takie problemy?

Witam. Mam niedoczynność tarczycy, od jakiegoś czasu pojawiły się duże problemy z oddychaniem, uczucie ściskania w klatce piersiowej i wysoki puls. Wybrałam się do kardiologa, wyniki w normie, serce w absolutnym porządku. Do jakiego specjalisty udać się aby dowiedzieć się co to może byc?
KOBIETA, 22 LAT 2 miesiące temu

Hormony a zachowanie

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

jeżeli ma Pani niedoczynność tarczycy, to z uwagi na wspomniane dolegliwości, sugerowałabym wizytę u endokrynologa oraz oznaczenie hormonów tarczycowych. Poza TSH, fT3 i fT4 warto oznaczyć przeciwciała, zwłaszcza anty-TPO. Odsyłam do artykułu, z niego dowie się Pani więcej: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-hormonow-tarczycy.

Warto porozmawiać na ten temat z lekarzem, ponieważ w przebiegu niektórych chorób tarczycy jedną z dolegliwości są problemy z oddychaniem, rozumiane jako trudności w nabraniu powietrza. Jedną z takich chorób tarczycy jest choroba Hashimoto, będąca autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy. Ponieważ objawy schorzenia nie są jednoznaczne, choroba jest trudna w zdiagnozowaniu – stąd niekiedy pozostaje nierozpoznana przez długi czas. Jeśli jest Pani zainteresowana, to o chorobie Hashimoto przeczyta Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/choroba-hashimoto.

Jeżeli jednak zapalenie tarczycy zostanie wykluczone, być może konieczne będzie skonsultowanie Pani dolegliwości ze specjalistą chorób płuc – pulmonologiem oraz wykonanie RTG płuc, by wykluczyć stany zapalne lub choroby przewlekłe.

O tych oraz innych przyczynach duszności przeczyta Pani w materiale dostępnym pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/dusznosci-w-klatce-piersiowej.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy