Czy to może być związane z tarczycą?

Witam, od kilku miesięcy zmagam się z chronicznym zmęczeniem, spadkami nastroju, apatią, słabym miesiączkowaniem i kłucie przy sercu (szczególnie przy wysiłku). Już wcześniej miałam podobne problemy, jednak nie aż w takim stopniu. Z badań krwi wynikało, że wszystko jest w normie (morfologia, hormony, żelazo, cukier - łącznie z krzywą insulinową). Po konsultacji z Endokrynologiem na badaniu usg okazało się, że mam przekrwioną prawostronnie tarczycę, poziomy anty-tpo i anty-tg są w normie. Pytanie, czy drążyć temat tarczycy, czy raczej skonsultować się z psychologiem lub kardiologiem??

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Jeśli przeszła Pani diagnostykę tarczycy i skonsultowała się z lekarzem endokrynologiem, to najistotniejsza jest jego diagnoza oraz zalecenia. Czy na podstawie obrazu z usg lekarz stwierdził zapalenie tarczycy? Czy wyniki badań hormonalnych wskazują na niedoczynność lub nadczynność tego gruczołu? Jeśli na podstawie kompletu badań (usg tarczycy, poziomy hormonów TSH, FT3 i FT4, brak przeciwciał) lekarz nie stwierdził choroby wymagającej leczenia, to przyczyny Pani złego samopoczucia należy poszukać gdzie indziej.

Przykre objawy, których Pani doświadcza, są niespecyficzne – tzn. mogą towarzyszyć rozmaitym zaburzeniom somatycznym oraz psychicznym (np. silny/ przewlekły stres, depresja, zaburzenia lękowe). Emocjonalne podłoże problemów stwierdza się zwykle, kiedy wykluczone zostaną inne przyczyny.

Warto, aby przyjrzała się Pani swojemu trybowi życia w ostatnim czasie i odpowiedziała sobie na kilka pytań. Czy regularnie się Pani wysypia? Czy znajduje czas na wypoczynek? Jak się Pani odżywia? Czy dba o prawidłowe nawodnienie organizmu? Czy uprawia Pani regularnie jakiś rodzaj lekkiej aktywności fizycznej? Czy w ciągu ostatniego roku miały w Pani życiu miejsce jakieś trudne, stresujące wydarzenia? Czy czuje się Pani ciągle zestresowana, przytłoczona; czy coś Panią stale martwi?

Jeśli czuje Pani, że powinna skorzystać z pomocy psychologicznej, a nawet konsultacji psychiatrycznej – proszę to zrobić. Przewlekłe zmęczenie, długotrwale obniżony nastrój i apatia są do tego wskazaniem. Jednak sugeruję działać dwutorowo i nie rezygnować z pogłębionej diagnostyki medycznej. Proponuję, aby wykonała Pani jeszcze następujące badania z krwi (jeśli nie były już zrobione): OB i CRP (wykluczenie stanu zapalnego), poziom ferrytyny (wykluczenie tzw. anemii utajonej przy prawidłowym poziomie żelaza), poziom witaminy D3 i B12. Warto wprowadzić suplementację wit. D3, witaminami z grupy B i magnezem – i obserwować swoje samopoczucie. Kłucie w sercu często towarzyszy zaburzeniom nerwicowym, jednak kłucie podczas wysiłku jest wskazaniem do konsultacji lekarskiej.

Zachęcam do lektury naszych materiałów z tej tematyki:

https://portal.abczdrowie.pl/ciagle-zmeczene

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jakie-witaminy-brac-na-chroniczne-zmeczenie

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/klucie-serca-podczas-wysilku

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/klucie-serca-podczas-wysilku-fizycznego

Pozdrawiam Panią serdecznie i życzę dużo zdrowia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.