Czy kłucie serca ma związek ze stresem?

Dzień dobry. Jestem młoda, aktywną kobietą. Od kilku miesięcy przeżywałam trudne i stresujące chwilę. Od czerwca tego roku pojawiło się zmęczenie, bóle glowy, zawroty głowy, bóle w klatce i kłucie w sercu. Jestem już po 3 wizytach kardiologicznych EKG w porządku, Echo serca też prawidłowe. Oczywiście nadciśnienie tętnicze zostało stwierdzone i jestem na lekach. Ale martwi mnie nadal kłucie w sercu czy to napewno normalne czy powinnam wykonać jakieś dodatkowe badania.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

wymienione przez Panią objawy mogą pojawiać się z wielu powodów. Przyczyną kłucia serca mogą być nie tylko takie choroby jak: niewydolność serca, zator tętnicy płucnej czy różnego rodzaju arytmie, ale również problemy z kręgosłupem czy też zaburzenia lękowe (a dokładniej nerwica serca).

Ostatnia przyczyna jest prawdopodobna, ponieważ badania EKG serca oraz echo serca nie wykazują żadnych nieprawidłowości, a Pani sama wspomina o trudnych i stresujących chwilach od kilku miesięcy. Warto więc udać się po wsparcie psychologiczne do psychologa bądź rozważyć podjęcie psychoterapii.

Temat ten został opisany w artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/klucie-w-sercu-przyczyny-leczenie.

Inne pytania od naszych użytkowników umieszczamy poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nieustanne-klucie-w-sercu,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznacza-takie-klucie-w-sercu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.