Na co wskazują te wyniki badań tarczycy u 20-latki?

Witam Mam 19 lat I robiłam badania tarczycy TSH wyszło 1,550 norma od 0,51-4,3 FT3 3,53 norma od 3,1-6,8 FT4 11,50 norma od 12-22 Miałam robione wczoraj USG tarczycy wszytsko w porządku czy mam się czym martwić odnośnie FT4?
KOBIETA, 20 LAT 3 miesiące temu
Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Dziękuję za przesłanie swojego pytania.

Widzę, że badania tarczycy oraz USG zostały wykonane i większość wyników mieści się w normie, jest to dobry znak. Rozumiem, że w przypadku wyniku FT4, który jest nieznacznie poniżej dolnej granicy normy, mogą pojawić się pewne obawy.

FT4 (wolna tyroksyna) jest hormonem produkowanym przez tarczycę i jego poziom może wpływać na ogólne samopoczucie oraz funkcjonowanie organizmu. Wynik FT4, wynoszący 11,50, jest nieznacznie poniżej dolnej granicy normy (12-22). Niski poziom FT4 może wskazywać na łagodną niedoczynność tarczycy, jednak otrzymany w badaniach wynik TSH, który mieści się w normie, sugeruje, że tarczyca funkcjonuje prawidłowo.

Nieznaczne odchylenie w poziomie FT4 może być chwilowe i związane z różnymi czynnikami, takimi jak stres, dieta czy cykl miesiączkowy. Duże znaczenie ma również kontekst wykonywania badań, jak samopoczucie pacjenta, czy przyjmowane na stałe leki. Dlatego, aby mieć pewność, warto skonsultować się z endokrynologiem, który dokładnie oceni stan Pani tarczycy i ewentualnie zleci dodatkowe badania. Lekarz może również doradzić monitorowanie poziomów hormonów tarczycy w przyszłości, aby upewnić się, że nie dochodzi do dalszych zmian.

Na ten moment, jeśli nie odczuwa Pani objawów takich jak zmęczenie, przyrost masy ciała, suchość skóry, wypadanie włosów czy problemy z koncentracją, może Pani być spokojna. Niemniej jednak, warto obserwować swoje samopoczucie i zgłaszać wszelkie niepokojące objawy lekarzowi.

Zachęcam do zapoznania się z poniższymi artykułami:

- https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy-objawy

- https://portal.abczdrowie.pl/badanie-tarczycy-charakterystyka-nadczynnosc-tarczycy-niedoczynnosc-tarczycy-diagnostyka

- https://portal.abczdrowie.pl/objawy-chorob-tarczycy

Pozdrawiam serdecznie i życzę dużo zdrowia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.